zdroj: wikipedia.org

Kolik zaplatíte za odvoz suti?

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Ať už stavíte, či rekonstruujete jistě budete muset řešit otázku odvozu a likvidace sutě. Vzhledem k tomu, že se zpravidla nejedná o přírodní materiál, je zakázáno jej odkládat ve volné přírodě. Poradíme vám, kam jej odvést, nebo jak jeho odvoz zajistit.

Co je to suť?

Stavební práce jsou spojeny s produkcí sutě, tedy zbytkového, nežádoucího stavebního materiálu. Je to materiál, který vzniká při provádění stavebních a výškových prací. Může se jednat o směs materiálů, jako je beton, cihly, tašky, živice, kamení, omítky atd. Shromažďuje se na speciálních místech, tedy na sběrných dvorech, odkud je suť možné posléze využít, a to například jako zavážku příkopů či cest, nebo jako navážku při rovnání terénu.

Odvoz suti svépomocí

Nejlevnější varianta, jak suť odstranit z pozemku je, odvést ji vlastním dopravním prostředkem do nejbližšího sběrného dvora. Jen v Praze jich takových najdete více jak dvacet. Platí v nich však zpravidla omezení, že vjezd na sběrné dvory mají povolená jen vozidla do 3,5t. Zde pak můžete bez předchozí domluvy odevzdat:

  • tříděný odpad (plast, sklo, papír)
  • odpady ze dřeva
  • kov
  • nebezpečné složky
  • odpad z údržby zeleně
  • nepotřebné vybavení (nábytek apod.)
  • nefunkční spotřebiče
  • suť

Tyto materiály je nutné třídit. Co se týče suti, měla by být ve většině sběrných dvorů do objemu 1 m3 přijata bez toho, aniž byste za to museli cokoli platit (to si raději zjistěte předem). Ovšem tato varianta se doporučuje pouze v případě, že sutě je menší množství, v opačném případě se tato varianta příliš nevyplatí.

Menší množství suti lze odvézt svépomocí do sběrného dvora, zdroj: shutterstock.com
Menší množství suti lze odvézt svépomocí do sběrného dvora, zdroj: shutterstock.com

Odvoz suti – služby

Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete suť odvést sami, máte několik možností. Buďto si můžete zaplatit tzv. jednorázové pytle, které zakoupíte za přibližnou částku 85 Kč na sběrných dvorech. Poté pytel naplníte sutí, přičemž jeho hmotnost nesmí překročit 30 kg. Následně se s konkrétním sběrným dvorem domluvíte na tom, kdy si pro pytle přijede.

Pokud se vám nechce plnit pytle a máte zbytkového stavebního materiálu více, můžete využít služeb odvozu suti, a to objednání nákladního automobilu (5 tun), nebo velkoobjemového kontejneru (8 tun). Cena se pak odvíjí i od toho, co chcete odvést. Čistá stavební suť se zeminou vás vyjdou nejlevněji, za 5 tun zaplatíte přibližně 1 700, za 8 tun pak 2 500 Kč. Za 5 tun sutě s živicí zaplatíte téměř jedenkrát tolik. Suť naložíte a posléze zavoláte dispečerovi, že je možné kontejner odvést.

V hranicích města, kde se sběrný dvůr nachází, je doprava vozidla většinou již zahrnuta v ceně. Pokud však bydlíte na vzdálenějším místě, zaplatíte za každý ujetý kilometr objednaného vozidla přibližně 40 Kč za nákladní automobil (5 tun) a 50 Kč za kontejner (8 tun).

Nechejte to na stavebnících

Najímáte-li si firmu na provedení celé rekonstrukce či výstavby na klíč, je pravidlem, že se o vše postará. Nicméně nezapomeňte si to při sjednávání zakázky na zemní práce v Praze ověřit. Ne vždy je odvoz suti a uložení na skládku či její recyklace zahrnuto v ceně, vzhledem k poměrně vysokým nákladům.