zdroj: shutterstock

Klasický krb je možné instalovat i v bytě

zdroj: shutterstock

Abyste si mohli pořídit krb, nemusíte nutně bydlet v prostorném domě s nevyužívaným komínem. Moderní doba nahrává využití tohoto příjemného doplňku, s jehož pomocí lze obydlí i vytápět, v jakémkoliv bytě, kde si tak může nyní každý navodit romantickou atmosféru dotvářenou mihotáním plamínků ohně. Jak na to?

Jednoduché řešení představují biokrby nebo krby na elektřinu. Pokud se však nechcete připravit o možnost slyšet praskat dřevěná polínka, pak bude vhodné uvažovat o klasické zděné variantě (využívá se tzn. krbová vložka). Krb pak může harmonicky splynout s okolním prostředím včetně nábytek a sedací soupravy.

Hlavní uskálí zděného krbu je komín. Víte o tom, že ten je možné vybudovat i ve starším bytě?

Komín je možné vést po fasádě

Dle normy je nutné mít pro každý krb komín samostatný. Nevyužitý komín má ale doma málokdo. Jedná se tedy o běžnou záležitost, která má samozřejmě i rozumné řešení.

Komín je možné vést skrze zeď ven a následně po fasádě vzhůru. Objevují se i barevné varianty, které doplní již nastolený styl fasády, a tak nenaruší vzhled rodinného domu nebo bytovky (kde ale bude nutný souhlas ostatních majitelů).

Krb může posloužit i jako dodatečný zdroj tepla

Pokud k bytu nenáleží velký sklep či jiné prostory, kde by bylo možné uskladnit palivo, pak se předpokládá, že krb bude sloužit především jako ozdoba a bude používán nepravidelně. I v takovém případě je ovšem možné využít ho jako zdroj tepla, který může nárazově snížit náklady na provoz běžné soustavy určené k vytápění.

Náhradou mohou být krbová kamna

Připadá-li vám výstavba krbu v bytě příliš náročná, lze udělat ústupek v podobě pořízení krbových kamen, která jsou nabízena v rozmanitých i designově velice nápaditých provedeních a také nabízejí možnost relaxovat u plápolajícího ohně. Hlavní výhodou je většinou nižší cena.

Ke krbu je vhodné pořídit si krbové nářadí.

Toužíte-li po klidu, který v interiéru utváří oheň, avšak obýváte byt, nemusíte se nyní ve svých přáních omezovat. Krb je možné instalovat i v takovém obydlí, je ovšem nutné zmínit, že potřebná investice bude vyžadovat desítky tisíc korun.