WC na chatu

Když se vám chce a není kde

Chemická toaleta představuje řešení všude tam, kde klasické WC není možné realizovat, například na zahradě. Jak to funguje a jaké jsou výhody tohoto systému?

Co je chemické WC

Chemické WC je založeno na používání speciálních chemikálii, které dokáží odpad rozložit a zároveň odstranit zápach. Odpad se následně zlikviduje jako fekální, případně kompostováním, pokud se použily přípravky biologicky odbouratelné.

Typické je tím, že voda v nádrži má většinou modrou barvu. Aby chemické WC fungovalo tak, jak má, před použitím se do něj musí nalít speciální rozkladová chemie ve správném poměru s malým množstvím vody.

Při správné údržbě se tak není nutné bát zacházení s toaletou. Manipulace s odpadem není z hlediska hygieny riziková. Doporučuje se také kvůli hygieně používat speciální dezinfekční prostředky.

Uživatel však musí dbát na to, že klasický toaletní papír používat nelze. Důvodem je to, že rozkladová chemie si s ním neporadí.

Jak vybrat chemickou toaletu

Obvykle se tato zařízení skládají ze zásobníku na vodu a nádrže na odpad. Při výběru je tak nutné dbát na objem odpadní nádrže, abychom WC nemuseli příliš často vynášet. Standardně to bývá kolem 18 litrů.

Toalety mohou mít podobu jednak mobilní, ale existují i jako pevně zabudované. Každá z alternativ má své výhody i nevýhody. Pevně zabudované WC se snadněji udržuje, nádobu lze jednoduše vyprázdnit. 

Přenosný záchod

Přenosný záchod lze naproti tomu využít kdekoli a snadno tak pořídit například zahradní WC. Z důvodu variability jsou však všeobecně mezi spotřebiteli oblíbenější právě mobilní verze.

Chemická toaleta může disponovat různými druhy splachování. Nejčastěji se uplatňuje mechanismus měchový nebo také pístový. Pístový mechanismus charakterizuje obvykle delší životnost, ale také vyšší pořizovací cena. 

Nejdražší volbou je pak tzv. elektronická pumpa. Tato verze je ovládaná automaticky. Nejlevnější modely seženete za cenu zhruba pod 2 000 Kč, naopak nejdražší současné chemické toalety stojí i více než 4 000 Kč.

Kde všude lze použít chemický záchod

Chemické WC lze využít tam, kde není možné se připojit k odpadu, případně v objektech, které se často nevyužívají. Stejně tak poslouží chemický záchod i v místech, kde na klasické WC nezbývá prostor. Proto se takové WC hodí na chatu.

chemické WC

I tak je ale nutné dbát na to, že se WC nemůže nacházet tam, kde by mohly teploty klesnout pod bod mrazu. Hrozí totiž, že by toaleta mohla zamrznout. V důsledku toho pak hrozí i její roztržení.

Tyto toalety se používají také v dopravních prostředcích – vlacích nebo letadlech. Stejný princip tak může využít i běžný spotřebitel a pořídit si chemický záchod do karavanu.

Pokud vás nebaví stát neustálé fronty například v kempech, řešením může také být přenosné WC. Posloužit může i při pobytu v přírodě. Kempingové WC je k dispozici všude tam, kde zkrátka není možnost si odskočit a vám se nechce do přírody. Velký výběr na rulyt.cz.