zdroj: shutterstock.com

Je lepší laminátová, vinylová nebo PVC podlaha?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Výběr podlahy do vašeho domu či bytu je velkým krokem. Volbou podlahové krytiny ovlivníte nejen vzhled vašeho domova. Důležitá je také praktičnost podlahy, ať už jde o snadnou údržbu nebo tepelnou pohodu od nohou. Ačkoliv přírodní materiály, jako například dřevo, jsou velmi přitažlivé, lidé častěji volí levnější podlahové krytiny. Ty moderní totiž mohou nabídnout rovněž dekor napodobující dřevěnou podlahu a velmi často i vysokou odolnost a dlouhou životnost. Jaký typ podlahy tedy zvolit?

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy najdete mezi podlahami plovoucími. Nejsou tedy pevně přilepeny k podkladu. Její pokládka je velmi snadná a můžete ji zvládnout při troše šikovnosti i sami.

Laminátové podlahy tvoří několik vrstev. Hlavní tělo laminátové podlahy tvoří lepená dřevotřísková deska vysoké hustoty, která zajišťuje pevnost podlahy. Vzhled podlahy určuje dezénová vrstva, která je tvořena fotografií dřeva, případně dlaždic nebo žuly. Svrchní vrstva je průhledná, aby skrz ni byla dokonale viditelná dezénová vrstva. Průhledná vrstva zajišťuje odolnost podlahy. Povrchová úprava může být hladká nebo hrubá, zákazník také může volit mezi lesklým či matným povrchem.

Tip: Praktické sedací vaky jsou ideální pro lenošení

Výhodou laminátové podlahy je její nízká pořizovací cena, snadné sestavení, ale také snadné rozebrání podlahy. Díky tomu lze jednoduše napravit případná poškození. Stačí vyměnit poničený dílec a podlahu znovu složit.

Nevýhodou laminátových podlah je vyšší hlučnost při chůzi po podlaze. Proto pro obyvatele paneláků není zcela doporučována. Ale pokud byste přesto chtěli laminátovou podlahu instalovat v paneláku, můžete tento nedostatek řešit volbou kvalitní kročejové izolace a zachovat tak dobré sousedské vztahy.

Laminátová podlaha je náchylná na přílišnou vlhkost. Není proto vhodná k použití v koupelnách nebo kuchyni, kde se často něco vylije. Nejvíce škod na podlaze napáchá voda zateklá do spár podlahy. Při údržbě je pochopitelně možné podlahu nejen zametat a vysávat, ale také vytírat. Ovšem vždy pouze mírně vlhkým mopem.

Nejoblíbenější dekory jsou s imitací dřeva, zdroj: shutterstock.com
Nejoblíbenější dekory jsou s imitací dřeva, zdroj: shutterstock.com

Podlahy z měkčeného PVC

Velmi často je rovněž využívána syntetická podlahová krytina vyrobená z PVC. Jedná se o vícevrstvou syntetickou krytinu vyrobenou polymerací z vinylchloridu. K nejvíce prodávaným patří  měkčené PVC dodávané v rolích. Jeho instalace je vskutku hračkou a zvládne ji každý.

Linoleum v sobě spojuje nízkou pořizovací cenu, dlouhou životnost i snadnou údržbu. Velkou výhodou je velké množství dekorů imitujících dřevěné podlahy, dlaždice, ale vybírat můžete i zcela originální vzory.

Linoleum je měkčí než například laminátová podlaha, je proto daleko tišší na došlap. Rovněž je linoleum pocitově teplejší než plovoucí podlaha. Odolnost linolea je poměrně vysoká, ale pokud dojde k jeho poškození, nelze chybu jednoduše napravit.

Vinylové podlahy

Aktuálně stoupá zájem o další typ podlahy vyrobené z PVC – vinyl. Jedná se o podlahu z tvrzeného PVC, která se prodává buď v rolích nebo v obdélníkových dílcích. Vinylové podlahy jsou velmi odolné, ale při jejich výběru pozor, lze zakoupit vinylové podlahy ve čtyřech odlišných stupních odolnosti.

Nejoblíbenější jsou vinylové podlahy dodávané v dílcích. Ty se napevno lepí na rovný podklad. Dílce se lepí těsně vedle sebe a díky malinkým spárám působí na pohled podobně jako díly plovoucí podlahy. Výhodou potom je snadná výměna dílu, který se poškodí třeba při stěhování nábytku. Jednoduše se díl odlepí a na jeho místo přilepí díl nový.

Vinylové podlahy jsou, podobně jako linolea, tiché na došlap a velmi nenáročné na údržbu.