zdroj: shutterstock.com

Jaké nástroje se vám budou hodit pro zpracování dřeva?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zvyšující se ceny energií přejí rozmachu krbových kamen nebo dokonce kotlů na dřevo. Dřevo je vyhledávaným palivem nejen pro svou relativně nízkou cenu, ale i proto, že si jej můžete připravit svépomocí a ušetřit ještě více. Tuto práci si však můžete ulehčit díky mnohým moderním pomocníkům.

Příprava dřeva

Příprava dřeva před topnou sezónou může v případě nákupu nařezaného palivového dřeva znamenat pouhé vyrovnání dřeva na příslušné místo. Dřevo ale můžete nakoupit či získat nenařezané a právě v tomto případě budete muset vynaložit námahu při jeho sekání.

Finanční výhodnost topení dřevem se vystupňuje, pokud dřevo můžete získat zdarma ze svých pozemků. Ale dřevo lze zdarma získat i z lesa, kde je povoleno sbírat volně ležící popadané dřevo do průměru 8 cm. Pro sběr větších kusů dřeva je třeba získat povolení od majitele lesa.

Motorové pily

Motorová pila velmi usnadní řezání dřeva. Jedná se o pilu poháněnou vznětovým motorem. Jednotlivé motorové pily se od sebe mohou cenově výrazně lišit. Proto je třeba se při výběru motorové pily řídit nejen cenou, ale také kategorií, do níž pila spadá. Pokud dřevem netopíte a budete pilu potřebovat pouze na zahradě k občasnému prořezání stromků, vystačíte s levnějšími modely hobby třídy, které mají zpravidla kratší lištu a snadno se s nimi manipuluje.

Pokud pilu budete využívat pro řezání dřeva k topení na chatě, kde pobýváte jen přes víkendy, bylo by vhodnější sáhnout do střední třídy hobby motorových pil. Ale pro řezání dřeva, jímž budete vytápět rodinný dům, využijete již pily poloprofesionální či přímo profesionální.

Štípačky na dřevo

Elektrohydraulické štípačky na dřevo se těší také velké oblibě a využijí je především ti, kdo vytápí rodinný dům dřevem. Štípačky jsou poháněny elektrickým nebo spalovacím motorem, ten pohání hydraulický okruh, který stlačuje štípací klín proti dřevu. Dřevo je upevněno ve štípačce v potřebné poloze.

Štípačky na dřevo se dělí na štípačky:

  • horizontální – štípou dřevo v horizontální poloze, jsou méně výkonné a vhodné především pro občasné štípání dřeva, zvládnou rozštípat polena do 20 cm v průměru a 50 cm délky. Zpravidla jsou vybaveny elektrickým motorem, jsou lehčí, skladnější a snadněji se s nimi manipuluje díky pojezdovým kolečkům.
  • vertikální – větší stroje s vyšším výkonem, štípou dřevo ve svislé poloze, umožňují zpracovat i polena o větším průměru a délce až 1 metr, také jsou určeny k častějšímu použití a zpracování většího objemu dřeva.

Drtiče větví

Pro zpracování větví po jarním prořezání stromků na zahradě nebo větví donesených z lesa výborně poslouží drtič větví.

Drtiče větví lze rozdělit na:

  • štěpkovače – štěpkovač z větví vytvoří štěpky o šíři 2-3 cm, které se výborně hodí k topení v kotli na dřevo i v krbových kamnech, rovněž je lze využít k mulčování.
  • drtiče – drtiče větví využijí především ti, kdo nepoužívají dřevo k topení. Vložené větve jsou rozdrceny soustavou rotujících nožů na drť, která je vhodná k mulčování nebo jako základ kompostu.