zdroj: vratamares.cz

Jaké jsou trendy v garážových vratech?

zdroj: vratamares.cz
zdroj: vratamares.cz

Tatam jsou časy, kdy garáž představovala pouze šedé místo, které bylo vyčleněno z obytného prostoru a bylo používáno jako skladiště nepotřebných věcí. Dnešní domy se již bez garáže jednoduše neobejdou. Garáže už nejenže chrání vaše vozidla, ale jsou často právě rozšířením obytného prostoru a slouží jako funkční pracovní plocha. Dejte vaší garáži novou image. Pojďme se podívat, jaké máte možnosti a jaké jsou současné trendy.

Typy garážových vrat

V současné době můžete vybírat z několika dostupných druhů garážových vrat. Pokud bychom nesrovnávali dvoukřídlá vrata vyrobená na míru zámečníkem, můžeme podle technického a konstrukčního řešení vrata rozdělit na:

 • sklopná garážová vrata – plechová, složená z rámu, křídel vodících stropních kolejnic
  + jednodušší montáž za otvor nebo do otvor
   – bez větší izolace – možnost zateplit, dodat automatické otevírání, nicméně cenově se pak velice prodraží
 • sekční garážová vrata – rozdělujeme ještě na posuvná do boku (panely postaveny svisle) a výsuvná pod strop; při otvírání lamely zajíždí do boku nebo pod strop po kolejnicích, pohyb vrat je usnadněn pružinou, příp. pružinami, poslední novinkou jsou tzv. tažné pružiny, které mají výhodu jednodušší montáže i snažší údržby
  + zhruba o polovinu levnější než rolovací; minimální hlučnost; možnost dodatečně nainstalovat integrované vstupní dveře; výplň – panely vyplněné PUR pěnou; stálost proti povětrnostním vlivům; výběr prolisů a typů kování, také nabízí nejširší vjezd do garáže
  Náročnější montáž; trvalé umístění kolejnic na stropě, příp. na boční zdi
 • rolovací garážová vrata – otvírají se kolmo vzhůru
  + Pouze minimálně zmenší prostor interiéru; lepší tepelně izolační vlastnost mezi křídlem vrat a podlahou – koncová lamela je z pevného hliníku, navíc opatřena gumovým těsněním; výplň – hliníkové lamely vyplněné izolační PUR pěnou, možnost však výběru lamel, v nabídce dokonce i s větráním; možnost montování za otvor, do otvoru i před něj; výroba na míru; bezúdržbová; vysoká bezpečnost proti vloupání
Rolovací garážová vrata, zdroj: vratamares.cz
Rolovací garážová vrata, zdroj: vratamares.cz

Vrata můžete ovládat ručně nebo automatickým elektropohonem, ten lze ovládat mnoha způsoby, přičemž nejtypičtějším je klíčový spínač. U sekčních vrat je možné ovládání oběma způsoby, u rolovacích vrat je manuální otvírání velice nepohodlné a možné jen pokud jsou vrata malého rozměru.

Design

I garážová vrata mohou být velice originální. Na výběr máte bohatou škálu materiálů, rozměrů či barev. U rolovacích vrat si můžete vybrat až z 2 500 odstínů pro lamely, lišty i schránku. U sekčních vrat je nabídka barev taktéž téměř neomezená, i zde je k dispozici 2 500 odstínů, navíc si však také můžete zvolit fólii imitující dřevo.

Jak garáž využít?

Primárním účelem garáže je samozřejmě zabezpečení vašeho vozidla a pohodlí při nástupu a výstupu. Navíc se vám nestane, že nebudete mít kde zaparkovat. Dnes je již běžné, že neuschovává jen motorová vozidla, ale i jízdní kola. Avšak i zde můžete popustit uzdu své fantazii a využít garážové prostory na cokoli.

Abyste tento prostor využili naplno, můžete do garáže namontovat vestavěné skříně, poličky, pracovní stůl. Vlastníte-li zahradu, jistě oceníte přehledný systém zavěšování zahradního nářadí. Ideálem je využívat garáž i jako dílnu, nebo třeba hrací plochou pro děti, klasický obytný prostor pak zůstane uklizený. Trendem je nyní také možnost zaparkovat v garáži více než jedno vozidlo, jak se rodinný vozový park rozrůstá.