zdroj: almma.cz

Jak zvládnout výměnu starých garážových vrat bez bourání

zdroj: almma.cz
zdroj: almma.cz

Dosloužila vám stará garážová vrata? Potom vás pravděpodobně čeká jejich výměna. Díky nově vyvinutému systému se však není nutné výměny garážových vrat obávat. Celou akci lze provést i bez obávaného vybourávání starých zárubní a následných zednických prací. Podívejme se na to, jak probíhá nový způsob výměny garážových vrat blíže.

Převrat ve výměně garážových vrat

Na rozdíl od ostatních garážových vrat,  nová garážová vrata Evo lze instalovat snadno a rychle bez větších zásahů do dveřního otvoru garáže. Postačí odmontovat dveřní křídlo starých vrat a ulomit původní panty. Zcela ideální příprava před montáží nových dveří by měla zahrnovat ještě navíc dokončenou rovnou podlahu a instalovanou elektrickou zásuvku kdekoliv v prostoru garáže.

Potom už lze přistoupit k instalaci samotných vrat. Nejprve je třeba namontovat rám s kolejnicemi pro sekce nových vrat. Nový rám překryje starou zárubeň tak, že z exteriérové strany garáže není vůbec patrná a potom již pouze postačí instalovat samotná vrata.

Sekční garážová vrata EVO, zdroj: almma.cz
Sekční garážová vrata EVO s výměnou bez bourání, zdroj: almma.cz

Pokud plánujete pořídit vrata ovládaná dálkově, do zásuvky na zdi garáže se zapojí řídící jednotka, která je s motorkem spojena pouze dvoulinkou s napětím 24 V. Případně lze využít i připojení bezdrátového tlačítka k řídící jednotce. Při výměně vrat proto není třeba ani zednických ani elektroinstalačních prací (pokud se již předem zásuvka někde v garáži nachází), čímž se celý proces výměny nejen zjednoduší ale také urychlí.

Garážová vrata s možností snadné výměny se vyrábí v řadě provedení, vybírat můžete mezi vzhledem kazetovým, lamelovým či s povrchem z hladkých panelů s různě širokými drážkami. Pokud máte nestandardně velkou garáž, můžete využít rolovací garážová vrata Almerol.

Výhody a nevýhody

Podívejme se na výhody, které výše zmiňovaný typ garážových vrat nabízí:

  • snadná a rychlá montáž bez nutnosti bourání starých zárubní a následných zednických zapravovacích prací
  • rám nových vrat překrývá původní zárubeň z exteriérové strany, nedochází proto ke zmenšení hloubky garáže
  • ocelová sendvičová sekce má přerušený tepelný most, proto tato garážová vrata nabízí i výborné izolační vlastnosti, izolační vlastnost umocňuje také celoobvodové elastické těsnění
  • vrata jsou nadlehčována pružinou, která výrazně usnadňuje i ruční ovládání otevírání garážových vrat
  • spolehlivost a dlouhá životnost
  • sekce vrat jsou tvarovány tak, aby nemohlo dojít ke skřípnutí prstů ani jiným úrazům

Mezi nevýhody lze počítat především vyšší pořizovací cenu tohoto typu garážových vrat. Pokud však k ceně obyčejných garážových vrat přičtete cenu bourání a zednických prací, cenový rozdíl mezi běžnými garážovými vraty a vraty se snadnou montáží se již nezdá tak obrovský.

Jako nevýhodu lze vnímat také to, že vrata se snadnou montáží se vyrábí pouze sekční, pokud byste chtěli volit jiný typ garážových vrat, tato nabídka vás neosloví. Sekční vrata jsou však v poslední době velmi oblíbená, jejich nevýhodou je snad pouze to, že zabírají prostor pod stropem garáže.