zdroj: shutterstock.com

Jak vybrat vhodný polštář do postele?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Pohodlí v posteli je jedním z rozhodujících činitelů, díky nimž se zdravě vyspíte a přes noc tak naberete novou sílu a energii pro další den. Velmi důležitou součástí pohodlí je přítomnost kvalitního polštáře. Jak vybrat vhodný polštář do postele tak, aby vám přinesl potřebné pohodlí a byl dostatečnou oporou pro hlavu?

Opora páteři a krku

V první řadě je potřeba zvolit polštáře, které dokážou být páteři a hlavě oporou. Tělo musí být během spánku v přirozené poloze. Pokud použijete polštář nevhodných tvarů, páteř bude po celou dobu spánku prohnutá. To pak bude mít za následek nejen horší spaní, ale také i různé zdravotní komplikace.

Výběr polštáře dle polohy těla

Polštáře byste měli vybírat také podle toho, jaký obvyklá poloha. Platí přitom, že pokud rádi spíte na břiše, je vhodnější zvolit spíše měkčí polštáře a také ty, které jsou spíše nižší. Naopak, pokud upřednostňujete polohu na zádech, můžete zvolit klidně i trochu tvrdší a silnější polštář, který bude dobře udržovat páteř a hlavu v potřebné poloze a zakřivení.

Výplň polštáře

Hodně záleží také na náplni polštáře. V tomto směru je zapotřebí volit takové materiály a výplně, které nejsou náchylné na tvorbu a množení roztočů a bakterií.

Ortopedický polštář

V každém případě je nutné brát v úvahu i váš zdravotní stav. Mnozí odborníci vám doporučí speciální ortopedický polštář, který je vhodný zejména ve chvíli, kdy již trpíte nějakými potížemi s páteří. Kvalitní ortopedický polštář dobře kopíruje zakřivení páteře a přispívá tak k tomu, že si tělo během spánku skutečně dokonale odpočine, nebude narušen správný oběh krve v těle a nedojde k následným bolestem krku, hlavy a páteře.

Polštáře jsou jen jedním z mnoha prvků, jejichž výběr se řídí těmito pravidly. Totéž platí také při výběru matrace, postelového povlečení a koneckonců i samotné postele. Polštář si obvykle pořizujete sami pro sebe, případně pro členy své rodiny. Jedná se spíše o praktickou věc, která není vhodná jako dárek.

Za dárky pro ženy a muže se dají považovat spíše různé vtipné polštáře, které se však hodí jen jako dekorace, případně jsou určeny k lenošení na pohovce apod. I v případě, že právě polštář zvolíte jako dárek, je ale vhodné dbát na kvalitu materiálu.