zdroj: shutterstock.com

Jak vybrat plastová okna, která se v zimě nerosí?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Je všeobecně známo, že příliš suchý vzduch v místnosti není zdraví prospěšný. Ale ani příliš vlhké prostředí není ideální. Nadměrná vlhkost ze vzduchu má tendenci se srážet na povrchu chladnějším než vzduch. Nejčastěji to bývají okenní skla. Rosení oken může mít za následek kapání vysrážené vody na parapet a zvlhnutí zdi okolo okna. Odtud již není daleko ke vzniku plísní, které nepříznivě ovlivňují lidské zdraví. Jak rosení oken předejít?

Výběr kvalitních oken

Rosení plastových oken je vlastně důkazem, že nová okna splnila svůj úkol – dobře těsní. Těsní tak dobře, že jimi neuchází z vašeho domu teplo, ale ani vodní páry. Ale jak jsme již zmínili výše, přílišné rosení oken může mít nepříjemné následky. Rosení je způsobeno několika faktory. Při výběru oken se zaměřte především na dva parametry:

  • izolační vlastnosti okna – čím lepší bude mít okno izolační vlastnosti, tím méně bude docházet k jeho rosení. Vodní páry ze vzduchu se vysráží pouze na povrchy o nízké teplotě. Právě proto dochází k rosení oken ve největší míře v zimním období, kdy je okno výrazně ochlazováno zvenčí. Pokud bude mít okno dobré izolační vlastnosti, nedojde k výraznému snížení teploty vnitřní tabule okna. Tudíž nebude docházet k rosení ve velké míře.
  • hliníkový distanční rámeček – okna se nejčastěji rosí v jejich dolní části. K tomu dochází kvůli tepelnému mostu, který vzniká u nejlevnějších plastových oken s hliníkovým distančním rámečkem. Působením tepelného mostu je dolní část okna nejchladnější, a proto se na ní vysráží nejvíce vlhkosti. Ta potom stéká na parapet a na problémy s vlhkostí a plísní je zaděláno.

Preventivní opatření proti rosení oken

Správnou volbou kvalitních oken můžete zmírnit rosení oken. Ale úplně mu zamezit nelze pouze koupí vhodných oken. Je třeba také dodržovat několik zásad, jak udržet v domě či bytě ideální vlhkost vzduchu.

Nepodceňujte zateplení všech vstupů do domu, velký únik tepla může být i přes nezateplená garážová vrata.

Základem všeho je správné větrání. Jedině pořádným větráním lze odstranit nežádoucí vlhkost. Zároveň tak zajistíte v interiéru také dostatek kyslíku. Během zimy je doporučeno větrat raději krátce, ale plně otevřenými okny, ideálně průvanem. Díky krátkému prudkému větrání se rychle vymění vzduch v místnosti, zároveň však nedojde k ochlazení stěn.

Hromadění vlhkosti  v bytě způsobuje vznik plísní, zdroj: shutterstock.com
Hromadění vlhkosti v bytě způsobuje vznik plísní, zdroj: shutterstock.com

Pravidelné větrání

Po pětiminutovém větrání se brzy čerstvý vzduch ode stěn znovu ohřeje. Během dne je potřeba provést minimálně tři pětiminutová nárazová větrání. Zcela neefektivní je dlouhé větrání oknem pootevřeným na ventilaci. K výměně vzduchu v místnosti dochází pomalu. A stěna okolo okna chladne a stává se dalším místem pro vysrážení vlhkosti.
Během léta větrání na ventilaci zapovězeno není. Během teplých měsíců je možné využívat také mikroventilaci.

Topení

Důležité je také dostatečné vytápění interiéru. Pokud během zimy klesá vnitřní teplota pod 21°C, nestíhá se vnitřní okenní tabule dostatečně prohřát a dochází ke srážení vlhkosti.

Dostatečné prohřátí vnitřní části okna napomůže také instalace těles topení přímo pod okno. Určitě jste si již všimli, že okna nad radiátorem se rosí méně. Ohřátí vnitřní části okna brání také stažené žaluzie. Pokud se vám rosí okna, raději ponechte alespoň přes noc, kdy spíte a nesvítíte, žaluzie roztažené. Často postačí pouhé povytažení žaluzií tak, aby nejchladnější spodní část okna byla ohřívána vzduchem z místnosti.

Tip: Připravte se na nadcházející grilovací sezónu a vyberte si nový zahradní krb

Zamezení vzniku vlhkosti

Vysoké vlhkosti vzduchu se vyhnete také tím, že budete vařit v přiklopených hrncích a budete zapínat digestoř. Velké množství vlhkosti také pochází z koupelny. Koupat byste se proto měli v uzavřené koupelně a poté koupelnu ihned vyvětrat. Nevhodné je také sušení prádla v interiéru.

Only registered users can comment.

  1. Dobrý den, pokud budou okna dobře namontovaná a jejich kvalita bude dobrá, není důvod aby se kvůli oknům doma něco rosilo. Člověk musí dávat pozor co kupuje, aby potom nekoupil okna která mu budou k ničemu. Pokud při koupi bude člověk žádat aby okna byla vyrobena z profilu třídy “A“, jelikož je nejtlustší. Bude žádat aby okna byla zhotovena prvoplastu, jelikož ten lépe drží ve všech svárech. Bude chtít znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za kvalitu oken ručit a necháte si všechny tyto informace zaznamenat do smlouvy, potom není důvod aby s okny byl jakýkoliv problém…