zdroj: shutterstock.com

Jak vybrat bazénové čerpadlo?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Pokud jste si na zahradu pořídili venkovní bazén a chcete, aby v něm byla neustále čistá voda, je potřeba k bazénu mít také vhodné příslušenství. K čištění vody v bazénu je nezbytně nutné používat filtrační zařízení. Existují přitom různé druhy filtrací. Nejvíce používanou a odborníky také nejdoporučovanější variantou je písková filtrace.

Ta je dostatečně účinná, navíc je její provoz zcela bezproblémový. Kromě filtrace je ale potřeba si pořídit také bazénové čerpadlo. Jsou určitá kritéria, podle kterých bazénová čerpadla vybírat.

Funkce bazénového čerpadla

Bazénové čerpadlo slouží k přečerpávání vody v bazénu. Je napojeno na bazénovou filtrace. Tím, že dochází k přečerpávání vody, která prochází skrz filtrační jednotku, zbavuje se voda nečistot a udržuje se tak v dobrém stavu.

Odolnost čerpadla

Vybírejte především taková bazénová čerpadla, která budou dostatečně odolná proti bazénové chemii a působení chlóru. Nekvalitní čerpadlo, na které neustále působí bazénová chemie, se velmi rychle poškodí. Mějte na paměti, že opravy čerpadel vás stojí další peníze, takže se vám počáteční menší investice může hodně rychle prodražit. Stejně jako u mnoha ostatních věcí se zkrátka nevyplácí za každou cenu volit nejlevnější čerpadlo.

CALPEDA MPC - SAMONASÁVACÍ BAZÉNOVÁ ČERPADLA S PŘEDFILTREM, zdroj: georgia.cz
CALPEDA MPC – SAMONASÁVACÍ BAZÉNOVÁ ČERPADLA S PŘEDFILTREM, zdroj: georgia.cz

Doporučuji si vždy nechat poradit přímo od prodejce bazénu, případně u specializovaných prodejců, kteří se zabývají prodejem čerpací techniky. Ti vám dokážou poradit, jaký typ bazénového čerpadla bude pro váš bazén nejvhodnější.

Pozor na výkon zařízení

Bazénové čerpadlo musí být dostatečně výkonné. Záleží tedy především na kvalitě motoru. Ten by měl být zároveň dobře izolovaný, aby se nedostal do kontaktu s vodou. Zároveň vybírejte takové čerpadlo, které bude mít tichý chod. Není příliš dobré, pokud během přečerpávání vody zařízení dělá příliš velký hluk.

Čerpání vody u větších venkovních bazénů se provádí zhruba jednou za pět hodin. Za kvalitní bazénová čerpadla se pak považují ta, která jsou schopna přečerpat celý objem bazénu minimálně dvakrát za dvanáct hodin.