zdroj: wikipedia.org

Jak úspěšně odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Věčný boj se sprejery se netýká pouze veřejných budov v centru větších měst. Pouliční „umělci“ si mohou pro své kresby vyhlédnout i bytovky nebo dokonce rodinné domky. Jen málokoho by zohyzdění vlastního domu nerozčílilo. Dobrou zprávou však je, že graffiti je možné z fasády domu ve většině případů dokonale odstranit.

1. krok – Zjistěte, jakého původu obrazec je

Sprejeři mají hned několik možností, jak malovat na zeď. Pokud objevíte na svém domě graffiti, je třeba rozpoznat, čím bylo vytvořeno. Jen tak můžete zvolit správný postup pro jeho odstranění.

Nejméně agresivní jsou kresby křídou. Ty se však, bohužel, vyskytují jen zřídka. Sprejerům jde především o to, aby jejich výtvor byl co nejtrvanlivější a byl viděn co nejvíce lidmi. Proto raději používají agresivnější barvy ve spreji. Stejně odolné jsou také kresby fixou. Graffiti namalované fixou poznáte především podle toho, že jsou propracovanější do větších detailů, což umožňuje snazší a jemnější práce s fixou.

2. krok – Zvolte způsob čištění

Způsob čištění graffiti závisí nejen na druhu kresby, ale také na typu vaší omítky. Především počítejte s tím, že z porézních materiálů se budou graffiti odstraňovat nejhůře.
K odstranění graffiti můžete využít jedné ze dvou metod:

Mechanické čištění

Barvu z fasády domu odstraníte mechanickým čištěním. Nejsnáze to půjde v případě graffiti vytvořeného křídou. Zde si vystačíte s pouhým kartáčem a vodou.
Barvu ve spreji a fixu lze z fasády odstranit náročnějšími metodami mechanického čištění. Velmi účinné jsou například parní nebo vysokotlaké čističe. Zvýšit účinek čištění můžete s pomocí parních kartáčů nebo dalších abrazivních metod (například čištění tryskáním).

Tryskáním směsi písku a vody lze očistit běžné fasády, ale také cihlové zdivo nebo obklady přírodním i umělým kamenem. U abrazivních metod však prověřte odolnost vaší fasády, aby při čištění nedošlo k jejímu poškození. U méně odolných povrchů a především na hodně tmavé fasádě může abrazivní metoda způsobit vyblednutí čištěného místa.

Graffiti lze prakticky vždy odstranit checmickou nebo mechanickou cestou, droj: graffiti.cz
Graffiti lze prakticky vždy odstranit chemickou nebo mechanickou cestou, droj: graffiti.cz

Chemické čištění

Přístroje, které dokáží efektivně odstranit graffiti mechanickou cestou často vlastní pouze firmy specializované na odstraňování graffiti. Jen málokdy si je pořizují jednotlivci.
Pokud tedy nevlastníte parní ani vysokotlaký čistič, můžete si čištění fasády od graffiti usnadnit použitím speciálních chemických přípravků.

Přípravky pro odstranění graffiti obsahují rozpouštědla, která dokáží narušit strukturu použité barvy. Působením rozpouštědla barva nabobtná a narušenou barvu lze z fasády mnohem snáze odstranit použitím kartáče a vody.

Při výběru chemického přípravku pro odstranění graffiti budete opět potřebovat vědět, jestli váš dům „zdobí“ kresba fixou nebo sprejovou barvou. Dále je důležité znát typ fasády vašeho domu. Na každém anti-graffiti přípravku je uvedeno, pro jaký typ povrchu je vhodný. Špatně zvoleným přípravkem byste totiž mohli zničit nejen graffiti, ale i fasádu pod ním.

Prevence graffiti – speciální antigraffiti nátěr fasády

Přestože graffiti z fasády domu odstranit lze, není právě zábavné provozovat tuto činnost pravidelně. Pokud se obáváte, že graffiti útok na váš dům by se mohl opakovat, investujte peníze raději do prevence. Namáhavé čištění fasády si můžete ušetřit, pokud svůj dům obléknete do antigraffiti nátěru fasády. Antigraffiti nátěr zajistí snadné odstranění čmáranic z fasády domu s pomocí pouhého kartáče a vody.