dotace na zateplení

Jak ušetřit na energiích a vytápění

Hledáte způsob, jak něco málo ušetřit? Takových způsobů je ostatně mnoho, jen je dobré mít oči na stopkách. Například můžete začít šetřit s energiemi v domácnosti tak, že začnete po sobě zhasínat nebo koupíte si termostat, který bude regulovat teplotu i v zimě. Nebo můžete investovat do úsporných opatření. Jenže co jsou to úsporná opatření? Co si pod tímto slovním spojením vlastně představit?

Výměna oken, fotovoltaika i rekuperace

Buď se tedy můžete uskromnit, a to tak, že si pořídíte termostat, budete po sobě zhasínat, budete vytahovat nabíječky ze zásuvek, pakliže nic nenabíjí, nebo budete investovat do úsporných opatření, jako je výměna oken nebo například fotovoltaika. Možná si říkáte, že zmíněná úsporná opatření jsou poněkud drahá, ale na druhou stranu lze snížit jejich pořizovací cenu tím, že požádáte o dotaci na výměnu oken, o dotaci na zateplení nebo třeba o dotaci na FVE stát. Existuje totiž dotační program Nová zelená úsporám, který právě snižuje pořizovací cenu úsporných opatření až o polovinu. Je to jakási pomoc či podpora těm, kteří se rozhodli snížit energetickou náročnost svého příbytku a tím podpořit planetu Zemi a životní prostředí kolem. 

Jak jsme zmínili, do úsporných opatření spadá i obyčejné zateplení nebo výměna oken. I po tomto kroku dojde k rapidnímu snížení výdajů spojených s energiemi. Nebo snad chcete investovat do fotovoltaiky a být po velkou část roku plně soběstačnými? V případě fotovoltaiky se nemusíte zajímat o to, jestli se snižuje nebo zvyšuje cena elektřiny. 

Více o programu Nová zelená úsporám

Jak již bylo zmíněno, aktuálně lze požádat o nemalou dotaci. Ty jsou udělovány z programu Nová zelená úsporám, za kterým stojí Ministerstvo životního prostředí ČR a který spravuje Státní fond České republiky. Aktuálně je možné požádat o finanční příspěvek do konce roku 2021, čímž výrazně ulevíte své peněžence, která nebude muset hradit plnou sumu za pořízení úsporného zařízení nebo opatření.