Jak připravit krmítko, aby si ho ptáčci zamilovali?
S nadcházející zimou ubývá potravy pro ptáky. Řada z nich proto odlétá do krajin s příznivějším podnebím. A těm, kteří u nás zůstávají i přes zimu, lidé s oblibou přilepšují sypáním potravy do krmítek. Vhodným časem k instalaci krmítka je právě listopad, kdy můžeme ptákům sypat zatím menší množství potravy, větší pomoc pak budou potřebovat, až uhodí mrazy a zem pokryje sníh.
Typy krmítek
Krmítko zvládne vyrobit každý zručný kutil. Velké množství krmítek však nabízí také obchodníci. Krmítka se vyrábí z mnoha materiálů od plastu, přes kov, keramiku až po designově zajímavé skleněné modely. Avšak nejoblíbenější klasikou stále zůstává krmítko dřevěné.
Z hlediska funkčnosti můžeme vybírat mezi těmito typy krmítek:
- Domeček – Jedná se o plochou základnu, nad níž je umístěna stříška. Tento typ krmítka může mít množství podob – od klasického obdélníkového domečku, přes kulatý až po mnohoúhelníkový. Lze ho umístit na podstavec i zavěsit na větev za špici stříšky.
- Samokrmné krmítko – nejčastěji má též tvar boudičky, ta je však přístupná pouze z jedné strany, ostatní stěny jsou plné. Tím je vytvořen prostor pro větší objem potravy, která se postupně vysypává na volnou plochu krmítka. Tento typ krmítka ocení například chalupáři, kteří chtějí krmit ptactvo i na chalupě, kde nemají možnost potravu pravidelně doplňovat.
- Tukové krmítko – Lze vytvořit z převráceného květináče, půlky kokosové skořápky či dokonce z obyčejně šišky. Zvolenou „nádobu“ zalijeme tukovou směsí tvořenou z rozpuštěného tuku a v něm zamíchaných olejnatých semen a mletých ořechů. Po zatuhnutí směsi lze krmítko zavěsit na větev.
- Stříškový zásyp – Zrnožraví ptáci zvyklí hledat svou potravu především na zemi (např. pěnkavy, strnadi) uvítají i stříškový zásyp, který je tvořen 4 nízkými kůly stojícími na zemi, na něž je připevněna zkosená stříška. Ta chrání zrní nasypané na zemi před deštěm a sněhem.
Kam krmítko umístit?
Krmítko je třeba umístit především tak, aby v něm ptáčci byly chráněni před útokem kočky či kuny. Může být umístěno buď na volném prostranství na noze vysoké minimálně 1,5 m v dostatečné vzdálenosti (cca 2 m) od plotu, stromu či zídky. Závěsná krmítka je vhodné upevnit drátem za větev stromu. A v případě bytových domů bývají krmítka tradičně umístěna na balkonech. I u rodinných domů volí lidé nejčastěji umístění krmítka tak, aby bylo v dohledové vzdálenosti od okna domu.
Pohled na zobající ptáčky je nejen velmi příjemný, ale pro děti zároveň vzdělávací. Nicméně právě blízkost lidského obydlí může některé plašší druhy ptáků od návštěvy krmítka odradit. Plaší ptáci uvítají spíše krmítko v zadní nefrekventované části zahrady.
Čím krmit a jaké ptáky je možné pozorovat?
K tukovému krmítku si přijdou pochutnat sýkorky, brhlíci nebo strakapoudi. Na olejnatá semínka (slunečnice, lněné semínko, řepka,…) nalákáte nejčastěji sýkorky. Semena obilovin uvítají strnadi, pěnkavy, dlaskové, zvonci, kosi a vrabci. Kosi si navíc společně s kvíčalami rádi pochutnají i na bobulovitých plodech – jeřabiny, černý bez, je možné jim nabídnout dokonce i kousky jablek. Naopak vysloveně nevhodné jsou těstoviny, slané pečivo a uzeniny.