uklid-odklizeni-snehu.cz

Jak odklízet sníh snadno a rychle

uklid-odklizeni-snehu.cz
uklid-odklizeni-snehu.cz

Ze sněhové nadílky se radují všichni milovníci zimních sportů. Méně nadšení však projevují majitelé pozemků, kde přítomnost sněhu není zrovna žádoucí. Odklízení sněhu nepatří právě k oblíbeným lidským činnostem. Naštěstí již lidé vyvinuli mnoho pomocníků, kteří vyhrnování sněhu usnadní.

Odstraňování sněhu na malých plochách

Na malých plochách si s odklízením sněhu poradíte hravě. Příjezdovou cestu k rodinnému domu nebo chodník podél vašeho plotu odklidíte s pomocí obyčejného hrabla. Pokud se vám i tak zdá práce zdlouhavá, můžete si pořídit vylepšená hrabla. Jedná se o shrnovače sněhu o šířce až 70 cm s širokou rukojetí pro obě ruce.

Hrablo si však jen stěží poradí s udusaným sněhem a ledem. Potýkáte-li se na svém chodníčku často s námrazou, oceníte škrabku na led a sníh. Ta vypadá stejně jako hrablo, jen je v dolní části vybavena listem z oceli, který se snadno zakousne do udusaného sněhu i ledu.

Jak si poradit s velkými zasněženými plochami?

Pokud potřebujete častěji odklízet sníh z větších ploch, vyplatí se pořídit zdatnější pomocníky. Vlastníte-lil traktůrek, můžete k němu přikoupit radlici pro odhrnování sněhu.

Všestranným pomocníkem s odklízením sněhu jsou také sněhové frézy. Při koupi sněhové frézy je třeba si ujasnit, jaké sněhové podmínky u vás nejčastěji panují. Existují:

  • jednostupňové sněhové frézy – poslouží k odklízení nižší vrstvy čerstvě napadaného sněhu ze zpevněných ploch, poradí si nejen se sněhem na chodníku, ale také na schodech. Sníh je odklízen s pomocí šneku, který odstraní sníh z povrchu opravdu důkladně. Nehrozí proto namrzání zbytkové vrstvičky sněhu. Sníh je odhazován komínkem do strany.
  • dvoustupňové sněhové frézy – bydlíte-li výše v horách, sáhněte raději po dvoustupňové fréze. Její šnek je opatřen zuby, poradí si proto i s odklizením ušlapaného nebo zmrzlého sněhu, ale také s větší vrstvou čerstvě napadaného sněhu. Sníh nabraný šnekem se přesune do turbíny, kde se zpracuje tak, aby bylo dosaženo co nejjednoduššího odhazování. Dále sníh pokračuje do odhazovacího komínku. Dvoustupňovou frézu využijete i při odklízení sněhu z nezpevněného povrchu.

Jak na posyp?

Jako prevence uklouznutí na ledu se používá posyp. Ten může být pouze mechanický – písek, štěrk. Takový posyp zdrsňuje povrch chodníku a snižuje se tak riziko uklouznutí.

Častěji se ale využívá solení. Směs vody se solí má jinou teplotu tuhnutí než samotná voda. Zatímco voda se stává ledem při 0°C, přidáním soli se směs sněhu a soli stává ledem až při teplotách klesajících pod -7°C.

Profesionální odklízení sněhu

Pokud jste vlastníkem velkého pozemku, jehož velkou plochu potřebujete zbavit sněhu, můžete využít ještě jednoho způsobu odklízení sněhu – přizvat si odborníky.

Především, pokud bydlíte v nižších polohách, kde se sníh nevyskytuje tak často, může se investice do strojů k odklízení sněhu zdát zbytečná. Při sněhové nadílce potom můžete využít služeb specializovaných firem na úklid sněhu v Praze. Ty jsou vybaveny profesionálními stroji, disponují:

  • zametači sněhu
  • sněhovými frézami
  • pluhy
  • posypovými vozy

V případě přání zákazníka však mohou zajistit i šetrné ruční odklízení sněhu. To využijete na místech, kam se s technikou nedostanete – střechy, apod.