zdroj: cisteni-fasad-ars.cz

Jak ochránit fasádu před nepříznivými vlivy?

zdroj: cisteni-fasad-ars.cz
zdroj: cisteni-fasad-ars.cz

Fasáda vašeho domu je celoročně vystavena nepříznivým vlivům počasí. V zimě musí odolat mrazu a v létě naopak horkým slunečním paprskům. Největší zátěží je však pro fasádu vlhkost. Ať už se jedná o dopadající déšť nebo vysokou vlhkost vzduchu. Jak proti těmto nepříznivým vlivům fasádu ochránit a prodloužit její životnost na maximum?

Důsledky vlhkosti

Fasáda vystavená dešti či vysoké vlhkosti vzduchu jistou část vlhkosti pohltí. Tento problém je nejožehavější v zimních měsících, kdy po dešti začne náhle mrznout. Voda nasáklá do fasády zmrzne a rozpínavý led poničí celistvost fasády domu. Voda ale může napáchat škodu i mimo zimní období.

Vlhká zeď je optimálním prostředím pro růst plísní nebo mechů. Fasáda zasažená těmito organismy je nejen nevzhledná. Plísně navíc mohou proniknout postupně až do vnitřku domu. Působení plísní je škodlivé pro lidské zdraví. A boj s plísní je velmi zdlouhavý a mnohdy finančně nákladný. Využijte proto možností moderních nátěrů fasád, které zvýší jejich odolnost.

Ochrana proti vlhkosti

Dobrou zprávou je, že fasádu lze před absorbcí vlhkosti a vody ochránit s pomocí hydrofóbních nátěrů. Jako bonus ještě hydrofóbní nátěr zlepší izolační vlastnosti budovy. Místa ošetřená hydrofóbním nátěrem výtečně odolávají i prudkému dešti.

Dešťové kapky se do fasády nevsáknou, ale hladce sjedou po povrchu stěny domu. Fasáda tak zůstává suchá. Zároveň však díky použité nanotechnologii není fasáda neprodyšná. Hydrofóbní nátěr zabrání prostupu vody do fasády, aniž by byla omezena prostupnost vodní par a vzduchu směrem ven.

Další pozitivním důsledkem použití hydrofóbního nátěru je ochrana před nečistotami. I tato vlastnost prodlouží životnost fasády. Fasáda je vystavena nejen nečistotám obsaženým ve vzduchu. Znečistit ji mohou i kapky odstřikující od kol projíždějícího auta, saze atp. Díky tomu, že vodní kapky se nevsáknou do fasády, ale volně stečou, odteče spolu s nimi i špína z povrchu stěn.

Ochrana fasády pomocí speciálního nátěru, zdroj: cisteni-fasad-ars.cz
Ochrana fasády pomocí speciálního nátěru, zdroj: cisteni-fasad-ars.cz

Ochrana proti plísním

Ochranu fasády můžete zvýšit také ochranným nátěrem proti plísním. Tento nátěr se vyplatí provést preventivně všude tam, kde je dlouhodobě vysoká vlhkost vzduchu, kde často prší a nedostatek slunce zabraňuje včasnému vyschnutí fasády. Právě zde můžete očekávat vyšší riziko vzniku plísně.

Ochranu proti plísním však můžete provést i poté, co fasádu vašeho domu již plíseň napadla. V takovém případě je třeba nejprve přistoupit k pečlivému vyčištění fasády i od těch nejmenších zbytků plísně, řas nebo mechu. Až po důkladném vyčištění a vyschnutí lze přistoupit k aplikaci protiplísňového nátěru. Protiplísňové nátěry se vyrábí v mnoha provedeních.

Volba konkrétního druhu závisí na typu vašeho domu a dalších podmínkách. Všechny protiplísňové nátěry jsou však velmi odolné, vzdorují slunečnímu záření i dalším povětrnostním vlivům. Lze je také bez obav aplikovat i na nerovné povrchy. Nátěr zajistí ochranu proti plísním až na několik let. Po každém čištění fasády je ale potřeba nátěr obnovit.