náplně do odvlhčovače

Jak na vlhkost v domě a bytě?

Bydlet mezi vlhkými stěnami může být nejen velmi nekomfortní, ale také nebezpečné. A to jak našemu majetku, tak našemu zdraví. Nadměrná vlhkost v domech a bytech je zkrátka nepříjemná po všech stránkách. Znáte to? Zaplísněné stěny a nábytek, vlhké polštáře a peřiny, které jsou přímo rájem pro nejrůznější plísně a roztoče. Ty ale bývají původcem řady onemocnění. Jak nadměrnou vlhkost v místnosti odhalit dříve, než se projeví, a jak se jí následně zbavit?

Vlhkost, ačkoli nejde vidět, se umí projevit poměrně rychle. Můžeme ji pozorovat už v momentě, kdy si všimneme sražené vody na hladkých chladných plochách, například oknech či zrcadlech. Ty se rosí, voda z nich stéká dolů a pod nimi vznikají charakteristické „loužičky“. A přesně tohle plísně milují.

Odhalte vlhkost včas

Usnadnit vám to může tzv. vlhkoměr. Jedná se o měřicí přístroj ukazující vlhkost vzduchu. Zatímco hodnota mezi 40–50 % vás nemusí znepokojovat, jakmile začne ručička ukazovat 60 %, je dobré zpozornět. Když už se vlhkost objeví, měli byste s ní včas zatočit. Na zdech se totiž umí projevit dřív, než se nadáte.

Vhodným pomocníkem vám bude pohlcovač vlhkosti. Je běžně k dostání tam, kde ostatní domácí potřeby. Pořizujete-li tedy cokoli do domácnosti, například sušáky na prádlo, louskáčky, hrnky, prostírání, dózy na potraviny atd., nepřehlédněte nabídku odvlhčovačů a spolu s nimi ani náplně do odvlhčovače. Ty dokáží díky svému jedinečnému složení pojmout nadbytečnou vodu, což pocitově velmi rychle poznáte. Místnost bude najednou příjemnější i pocitově teplejší.

Stop vlhkosti v kuchyni

Neméně důležité je správné větrání. Zatímco v létě můžeme větrat celé dny, v zimě je lepší krátké, intenzivní větrání. Doporučuje se při něm vytvořit průvan a pár minut vydržet – pomůžeme tak vysušení místnosti. Místa, o kterých víte, že k plísním svádějí, častěji kontrolujte. Nejčastěji plíseň objevíme v rozích za vanou nebo nábytkem v kuchyni či koupelně. Pokud bojujete s vlhkostí v kuchyňské lince, můžete jí předcházet tím, že do polic budete ukládat opravdu jen dobře vysušené hrnce, pánve i plechy na pečení. I malá kapka vody může v dlouhodobém horizontu napáchat nepříjemné škody. Hledáte-li opravdu kvalitní nádobí z nerezu, které vám práci usnadní, doporučujeme například Orion domácí potřeby.