Jak docílit soukromí na zahradě? Vsaďte na živý plot

Znáte ten pocit, když si uvaříte kávu nebo nalejete sklenku vína a vyjdete z terasy v bačkorách přímo na zahradu? Tomuto relaxu se, zejména o víkendech, kdy nás netlačí čas, nic nevyrovná. Zdaleka to ale není taková romantika, pokud sousedíte se zvědavým sousedem, který si rád povídá a vaši siestu se rozhodne neakceptovat. Každý z nás si zaslouží trochu soukromí a nezáleží už na tom, zda chceme na zahradě jen odpočívat, povídat si s rodinou, pracovat nebo relaxovat u bazénu. Jak ale zabránit zvědavým pohledům, když nechcete svůj pozemek obehnat plotem? Obežeňte jej živým plotem! Je to skvělá alternativa, díky níž zůstanete obklopeni zelení, ale současně skrytí, dokud se sami nerozhodnete, že chcete být viděni.

Túje představují klasiku

Měli je vaši rodiče a možná už prarodiče, navíc neopadávají a jsou stále zelené, což je jejich největší benefit. Přece jen jsou dnes ale túje vnímány jako docela zastaralé řešení a ustupují do pozadí modernějším stromkům a keřům. Rozhodnete-li se pro klasiku, nic vám v tom samozřejmě nebrání. Túje ale z živých plotů rostou možná nejpomaleji a mohou působit poněkud fádně – a s tím je potřeba počítat.

Na oblibě získávají smíšené ploty

Kombinace několika typů různých keřů a jejich vysazování vedle sebe získává na stále více oblibě. Důvody jsou prosté a velmi chytré. Každý keř je jiný, a tak bude náš kombinovaný živý plot měsíc co měsíc jinak zajímavý. Pokud zvolíme dobře, budou se v živém plotu střídat různé barvy listů a různá období kvetení, v některých případech také zralosti plodů, v našem případě krásných přírodních ozdob.

Jak živý plot udržovat?

Základem je už samotný výběr rostlin. Chceme, aby byl plot pestrý, nechceme ale, aby byl přímo strakatý a aby každý keř dosahoval jiné výšky. Nemějte obavu, erudované rady a doporučení založená na zkušenostech vám rádi předají přímo v zahradnictví. Pečovat o keře ale budete muset vy sami. S živým plotem je to jako s vlasy – budeme-li jej pravidelně zastřihávat, poroste do krásy. Zvolte proto kvalitní zahradní nářadí a věnujte sestřihu plotu pozornost alespoň jednou měsíčně. Oblíbené jsou v této oblasti například produkty výrobce Husqvarna specializujícího se výhradně na zahradní pomocníky. Ozdobné keře vás za kvalitní péči budou těšit po celý život.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristýna Novotná

Komentáře nejsou povoleny.