zdroj: shutterstock.com

Indukční nádobí šetří čas i peníze

zdroj: shutterstock.com

Moderní technologie stále více rozšiřují hranice možností, jak lze zařídit domácnost. Kuchyně není v tomto ohledu výjimkou, a tak i v ní se již překonané vybavení nahrazuje úspornějšími a praktičtějšími kousky. Mezi takové se řadí i indukční nádobí. V čem spočívají jeho výhody a nevýhody? Nejen o tom informují následující řádky.

Indukční nádobí je možné pořídit v nerezové, litinové, měděné nebo teflonové podobě, obdobně rozmanitá je i nabídka tvarů a jednotlivých druhů – od klasických hrnců až po menší rendlíky. Vařit v něm můžete, pokud si místo klasického sporáku nebo obyčejné varné desky pořídíte tu indukční.

Jak se vaří v indukčním nádobí?

Princip indukčního vaření je zcela jednoduchý. Na základě průchodu střídavého proudu v cívce uložené pod samotnou varnou deskou dochází k tomu, že se mezi dnem hrnce a povrchem desky vytváří elektromagnetické pole. Tím se pak dno nádoby zahřívá.

Výhody a nevýhody

Z uvedených informací lze odhadnout výhody indukce. Vzhledem k tomu, že se pole vytváří v místě, kde se dno hrnce dotýká desky, nedochází k tak velkým tepelným ztrátám jako u klasických sporáků, a tak se zbytečně neplýtvá s energií, která je k ohřevu potřeba. Vaření tímto způsobem je také dle zkušeností uživatelů mnohem rychlejší. Dochází tak k úsporám nejen finančním, ale také časovým.

Tip: V současné době patří mezi trendy měděné indukční nádobí,  které používá třeba pražská restaurace Čestr.

K nevýhodám pak patří fakt, že pořízení indukční desky a odpovídajícího nádobí je finančně náročnější. To je argument, který mnoho lidí od vaření na indukci odrazuje. Nicméně pokud plánujete novou kuchyni, je to potřeba brát jako investici na hodně let dopředu.

Indukční nádobí různých tvarů a velikostí, zdroj: kulina.cz

Pro koho je vhodné?

Indukční nádobí se však jako investice vyplatí. Ta se totiž rychle vrátí v podobě ušetřeného času a peněz. Vaření na indukci tak ocení všichni, kdo rádi vaří, ale dříve na to neměli moc času. V neposlední řadě je vhodné i proi rodiny s malými dětmi, protože indukční desku je možné různě nastavit a uzamknout, aby nedošlo k nechtěnému spálení.

Moderní nádobí na indukční desku umožňuje vyřešit problém dnešní doby zkrácením doby vaření a úsporou energií. Můžete si tak častěji dopřávat domácí stravu, aniž by bylo nutné trávit nad sporákem každou volnou chvíli. I proto je indukční varná deska často doporučovanou náhradou již dosloužilého sporáku. Jistým mezistupněm je samostatná indukční varná deska. Můžete si tak vyzkoušet, jak vypadá budoucnost vaření.