koupelnový nábytek

Hydroizolace do koupelny

Zvažujete rekonstrukci koupelny, nebo máte novostavbu, kde se nová koupelna teprve rýsuje? V tom případě nesmíte jednoznačně zapomenout na kvalitní hydroizolaci, která vaši koupelnu ochrání a zajistí její funkčnost bez potíží po mnoho let.

Jak hydroizolace funguje?

Kvalitní hydroizolační nátěr zajistí vysokou ochranu před vlhkostí a vodou stavebního materiálu, jako jsou cihly, pórobeton, sádrokarton, vápeno-cementové omítky, zdivo s plnou spárou apod. 

Polotekutá hmota po zaschnutí vytvoří elastický, těsný, voděodolný nátěr s velmi dobrou přilnavostí k podkladu. Hydroizolační nátěr se aplikuje pod keramické obklady a dlažbu v interiéru, kde se bude vyskytovat zvýšená vlhkost. Se zvýšenou vlhkostí můžeme počítat samozřejmě nejen v koupelně, ale také ve sprše, na toaletě, v prádelně, ve sklepě, v kuchyni zejména při vaření, v umývárně nádobí, třídírně zeleniny, ve veřejných jídelnách apod. 

Použití hydroizolace 

Před samotným použitím hydroizolace je zapotřebí, aby byl samotný podklad suchý a čistý. Podklad musí být zbaven mastnot, volných částic, antiadhezivních prostředků a především musí být soudržný a pevný. Pokud jsou v místnosti nové omítky, je potřeba, aby byly spojené a vyzrálé. Pórovité a nasákavé podklady opatřete speciálním nátěrem, nebo hloubkovou penetrací. Spoje na podlaze a zdech, dilatační spáry a pracovní mezery překryjte těsnícími páskami vloženými do první izolační vrstvy. Průchody trubek a odtokové šachty v podlaze ochraňte těsnícími manžetami do izolačního nátěru. 

Před samotným zahájením nátěru je nutné hmotu důkladně promíchat pomocí míchadla. Pro splnění maximální účinnosti je nutné nátěr nanášet minimálně ve dvou vrstvách. Na první vrstvu je ideální použít štětku nebo malířský váleček. Další vrstva je nanášena cca po 3 hodinách. Před samotnou aplikací další vrstvy je nutné provést zkoušku proschnutí pomocí prstu. U podlahy je nutné vyčkat alespoň 6 hodin před zahájením druhého nátěru. Druhou vrstvu můžete nanášet stejně jako první, nebo pomocí kovového hladítka křížem k první vrstvě. Důležité je, aby byla každá vrstva povrchu důkladně zaschlá. Na suchou izolaci je možné přímo lepit flexibilním lepidlem obklady a dlažby. 

Po zaschnutí už vás čeká ta zábavnější část výběru zařizovacích předmětů jako je koupelnový nábytek, sanitární keramika, wc a další. Je to zábavnější část, ale nikoliv méně důležitá. Věnujte dostatečnou pozornost, aby koupelna byla podle představ, protože je to podobné jako u kuchyně, často se stává, že s vámi bude desítky let.