venkovní dlažba

Hledáte vhodnou venkovní dlažbu? Nechte si poradit!

Venkovní dlažba vynikne na terase, příjezdové cestě i kolem bazénu. Jak ale vybrat takovou, která zaujme svým vzhledem, bude se snadno udržovat a vydrží řadu let? Důležitý je výběr kvalitního materiálu i vhodného způsobu pokládky. Nechte si poradit od Roberta Adama ze StoneGallery.cz a zvolte řešení, které podtrhne vzhled vašeho exteriéru a bude vám dlouhodobě dělat radost.

Dlažba z betonu či kamene vynikne vzhledem i vlastnostmi

Tradičním typem venkovní betonové dlažby je zámková. Ta sice dlouho vydrží, je levná a snadno se udržuje, svým vzhledem však příliš nezaujme. Je vhodná pro příjezdové cesty nebo parkovací stání, do reprezentativních míst kolem domu se příliš nehodí. Betonové dlažby se však vyrábí i v dalších variantách, například v poutavých imitacích starých dřevěných trámů. Takovou dlažbu můžete položit přímo do trávy a využít pro vytvoření cest, které povedou do srdce vaší zahrady.

Vkusným, ale cenově nákladnějším řešením, je kamenná dlažba. Vyrábí se opracováním různých druhů přírodního kamene, například žuly či křemence. Po svůj přirozený vzhled vypadá ve venkovních prostorách obzvláště poutavě, navíc je téměř bezúdržbová a vydrží desítky let. Při pokládce kamenné dlažby však počítejte i s vyšší hmotností dlaždic, s čímž souvisí náročnější pokládka, doprava a manipulace.

Betonové a kamenné dlažby jsou oblíbenou volbou mnoha architektů a designérů. To kvituje také architekt Jan Vondrák z architektonického studia mjölk, kde v exteriérech beton a kámen s oblibou používají. „Důvodem je estetika i trvanlivost těchto materiálů,“ dodává.

Betonové dlažby

Vsaďte na poutavé imitace venkovní keramické dlažby

Pro použití do exteriérových prostorů se hodí také keramická dlažba, musí však být navržena s ohledem na venkovní použití. Vhodné jsou zejména 2cm keramické dlažby, které lze pokládat přímo do štěrku, nebo na terče. Dlažby z keramiky se vyrábí v různých provedeních včetně imitace mnoha materiálů, například betonu, dřeva či kamene.

Výhodou je také možnost použití dlažby stejného vzhledu jak do interiéru, tak exteriéru. Kvalitní keramické dlažby určené do interiéru se totiž často vyrábí i v 2cm variantě, a tak snadno sladíte vzhled vnitřních prostor s vaší terasou či prostorem kolem bazénu.

Venkovní dlažba na terče a její výhody

Kromě pokládky lepením či uložením do štěrku lze venkovní dlažbu pokládat na terče. Takové řešení přináší řadu výhod, například je možné pod dlažbu umístit kabely či hadice nebo skrýt nevzhledné vpusti a žlaby.

Pokládka dlažby na terče je rychlá a jednoduchá. Vytvoření dokonale rovné plochy s požadovaným spádem je v případě použití výškově stavitelných terčů otázkou chvilky. „Dlažba na terče je specifickým řešením, které používáme relativně často, převážně na venkovní terasy, či pochozí střechy,“ doplňuje zmiňovaný architekt Jan Vondrák.

Pořád si s výběrem vhodné venkovní dlažby nevíte rady? Neváhejte se obrátit na profesionály. Navštivte specializovanou prodejnu s obklady a dlažbami nebo kontaktujte přímo architektonické studio, kde vám s návrhem a výběrem pomohou.