Financování bydlení díky půjčce? Výhody a nevýhody

Chcete konečně takzvaně vylétnout z hnízda a právě nové bydlení je to, o čem sníte? Pokud ano, je třeba vědět, že málokdo má dnes takové úspory, aby mohl své bydlení financovat klasicky hotově. Proto jsou nezbytné půjčky. Jaké jsou výhody a nevýhody? Podívejme se.

Závazek na desítky let

Začneme-li negativem, je třeba myslet na to, že půjčka je závazkem. Pokud o ní mluvíme v souvislosti s bydlením, není nic neobvyklého, že ji můžeme splácet třeba i několik desítek let. Nejsou to dnes lákavé online půjčky, které splatíme za měsíc, ale jsou to klasické, ale i americké hypotéky, které se už pohybují ve statisících, nebo milionech. Je třeba být obezřetní a mít alespoň částečné jistoty v práci, nebo rezervy na kontě, pomocí kterých bude možné případný výkyv bez potíží zvládnout.

Nemovitost bude jenom naše

Alternativou ke koupi je samozřejmě pronájem. Ten nemá tolik rizik, ale měsíční závazek může být podobně velký, jako u úvěrového produktu. Proto se více vyplatí nemovitost koupit, jelikož po určité době, a po určitých splátkách, bude patřit jenom nám. Jediné platby tak budou spojené výhradně už jenom:

  •          S elektřinou a plynem
  •          S vodným a stočným
  •          S údržbou domu nebo bytu

Dané platby samozřejmě platíme neustále, a to jak po koupi, tak i v rámci samotného pronájmu, kde bývají součástí smluvené ceny.

Při půjče vždy zaplatíme více

Každá půjčka je spojena s úrokovou sazbou. To není nic neobvyklého. Tím se dostáváme k nevýhodě toho, že přeplatíme. Ne tak vysoké sazby, jako dnes nabídne třeba půjčka ihned, ale několik jednotek procent to bude. Zde už záleží na výši konkrétní částky a na délce splácení. Výjimkou tak nemusí být několik desítek, stejně jako několik stovek tisíců korun. Snížit případný přeplatek lze například tím, že část kupní ceny uhradíme z vlastních zdrojů a půjčka na bydlení bude financovat jenom zbývající část.

Úrokové sazby stále klesají

Když mluvíme o přeplácení, nesmíme zapomenout na pozitivum, kterou souvisí se současnou ekonomickou situací. Půjčka na koupi nemovitosti, tedy hypotéka, dnes nabídne z historického hlediska jedny z nejvýhodnějších úroků. V porovnání s klasickým neúčelovým úvěrem, nebo jakýmkoliv jiným navíc vycházejí nejlépe. Zapomínat nesmíme ani na možnost budoucího refinancování, které je cestou, jak si i v případě budoucího snižování úroků nezoufat a jak je získat třeba i za několik let.

Téměř pro každého

Neutrální informace na závěr. Aktuální bankovní a nebankovní trh nahrává tomu, že si může půjčit téměř každý. To je na jednu stranu pozitivum, ale na druhou stranu platí, že problémoví klienti dosahují na výrazně horší podmínky, zvláště s ohledem na podmínky ručení, nebo úrokové sazby. Proto je třeba déle vybírat ideální kompromis, který bude výhodný po všech stránkách.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Kristýna Novotná

Komentáře nejsou povoleny.