zdroj: shutterstock.com

Dřevěné obklady mají místo i v moderním interiéru

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Dřevo je díky svému vzhledu, struktuře i přírodnímu původu velmi oblíbeným a často využívaným materiálem. Lidé ho s oblibou využívají v exteriéru i interiéru. Dřevo působí elegantně, pohled na něj uklidňuje lidskou mysl a v interiéru navíc dodává pocit tepla a útulnosti. Proto je dřevo zcela nadčasový materiál a je hojně využíváno ve všech stylech zařízení bytů a domů. Samozřejmostí je dřevěný nábytek, dekorativní doplňky a velmi zajímavým prvkem může být dřevěné obložení stěn.

Kam je dřevěné obložení stěn vhodné?

Dřevěné obložení stěn mají všichni spojené především s chatami a dalšími rekreačními objekty, kde takové obložení působí romanticky, ovšem v bytě či městském domě by působilo nepatřičně. Dřevěné obložení stěn však není vhodné jen do rustikálně zařízených domů. Zvolíte-li méně sukovitý typ dřeva či dřevo lakované nebo ošetřené vosky a oleji, je dřevěné obložení zajímavým oživením i do zcela moderních interiérů.

V takovém případě bývá častěji přistupováno k obložení pouze jedné stěny v místnosti či části stěn. Obložení ale plní nejen funkci estetickou, nýbrž poskytuje tepelnou a zvukovou izolaci.

Tip: LED bodovky do sádrokartónu můžete použít i do dřevěného obkladu, poslouží třeba jako efektní osvětlení schodiště!

Dřevěné obložení stěn lze umístit dokonce i do koupelny, k tomuto účelu se nejlépe hodí exotické tvrdé dřeviny (teak a další), které nejlépe odolávají vlhku a plísním. Exotických dřevin lze pochopitelně využít i v jiných místnostech, nicméně je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Kromě exotických dřevin lze k obložení stěn využít dřevo smrkové, borovicové, modřínové, jedlové, lipové, břízové či dubové. Oblíbený je také tatranský profil o kterém více se dočtete zde.

Srubový obklad, zdroj: drevomaterial.sk
Srubový obklad, zdroj: drevomaterial.sk

Pro některé místnosti můžete být i zajímavé oživení v podobě dřevěného srubového obkladu, který věrně imituje vzhled roubenky.

Optický dojem

Dřevěné obložení dodá místnosti na útulnosti. Při návrhu konkrétního typu dřevěného obložení je však třeba zohlednit rozměry místnosti, do níž má být obložení umístěno.

Do místností menších rozměrů raději volte obložení ze světlejšího dřeva, tmavé dřevo by mohlo místnost opticky zmenšit. Tmavé odstíny dřevěného obložení naopak působí velmi elegantně ve větších místnostech a obzvlášť vynikne v kombinaci s bílou omítkou.

Dále lze volit různé uložení jednotlivých dřevěných desek. Dřevěné obložení uspořádané ve vodorovných vrstvách místnost opticky rozšiřuje, naopak svislé členění místnost zužuje a opticky zvyšuje strop.

Velikost místnosti může opticky ovlivnit i volba velikosti dřevěných desek a to, zda spáry mezi jednotlivými deskami jsou výrazné či zamaskované.

Dřevěné obložení se nemusí omezovat pouze na stěny místností. Velmi efektně působí i dřevěné obložení stropu. To je vhodné především do místností s vyšším stropem, protože především tmavší dřevěné obložení stropu místnost opticky snižuje.

Dřevěné obložení v moderně laděném interiéru

V moderních vzdušných interiérech se zpravidla nesetkáte s celoobvodovým obložením stěn. Lze volit například částečné obložení stěn tak, aby linie obložení navazovala například na linii, kterou určuje výše parapetů oken.

Velmi efektně působí varianta, kdy je obložena pouze jedna zeď v místnosti či pouze její část. V takovém případě je třeba zvolit nejvýraznější zeď v místnosti – například zeď s většími dveřmi či zeď za televizí. Naopak by se nemělo jednat o zeď s okny, protože záclony, závěsy či další doplňky kolem oken by mohly přehlušit efekt, který dřevěné obložení vytvoří.