zdroj: Shutterstock

Dešťová voda se uplatní i v moderních domech

zdroj: Shutterstock

Napadlo vás někdy, kolik vody zdarma byste mohli získat pokaždé, když zaprší? Dešťovou vodu je možné využívat při spoustě činností. Zdaleka nejde pouze o zavlažování zahrady. Přijde vhod i při úklidu, či dokonce praní nebo splachování WC. Díky této vodě tak můžete ušetřit spoustu peněz.

V České republice prší během celého roku, někdy i několik dní v kuse. Investovat do možností, které pomohou efektivně využívat dešťovou vodu, se tak rozhodně vyplatí. Můžete ji chytat do obyčejného sudu nebo větší jímky, komfortnější je ovšem pořízení celého systému s čerpadlem, který umožní použití v celé domácnosti, a to bez námahy.

Jaké jsou možnosti?

Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, dešťovou vodu můžete chytat do sudu. Ostatně, tak to dělá spousta domácností, protože se to tak dělalo vždycky. Nevýhodou tohoto řešení je ovšem fakt, že taková voda se poměrně rychle kazí, protože je většinou vystavena přímému slunečnímu záření, a tak se obvykle využívá jen na zahradě. Tam je ovšem vítaná, protože oproti vodě z vodovodu je pro rostliny mnohem příznivější. Není tak tvrdá a nezasoluje půdu.

Pokud byste chtěli nějaké modernější a efektivnější řešení, pak je možné pořídit si nádrže, které mohou být nadzemní i podzemní, v nichž se voda uskladňuje. Pomocí čerpadla je pak využívána dále. Rozvody můžete přivést až do domu. Většinou je součástí systému i filtrační zařízení, které zbavuje vodu nečistot, aby vydržela dlouho kvalitní.

Kde všude dešťovou vodu využijete?

Dešťovou vodu pak můžete v domácnosti využít, jak už bylo napsáno, při úklidu ke stírání podlah, při splachování WC, ale také při praní. Jelikož je mnohem měkčí, nedochází tak k zanášení pračky vodním kamenem. Možnosti jsou poměrně široké, pokud začnete dešťovou vodu využívat při činnostech, kdy voda slouží k očistě předmětů, co nepřichází do styku s potravinami, například auto, kola, sportovní náčiní apod., jistě brzy na vyúčtování nové návyky poznáte.

Hledáte speciální nádrže – jímky, septiky nebo žumpy?

Tímto způsobem totiž můžete ušetřit stovky litrů. Sami si tak při dnešních cenách za vodu můžete spočítat, jak velký přínos dešťová voda pro domácnost znamená.

Jaké jsou vaše zkušenosti s využitím dešťové vody v domácnosti. Podělte se s námi v komentářích.