EKOMPLEX

Dejte zelenou dvojkombinaci žluté a šedé. Barvám roku 2021 to společně „sekne“!

Pokud nepatříte ke skalním fanouškům moderních trendů na poli interiérového designu, možná vám letošní záplavě informací o koronaviru uniklo, že americký Pantone Color Institut vyhlásil barvami roku 2021 světle žlutou a šedou. Až tuto nevšední kombinaci uvidíte společně v „akci“, okamžitě pochopíte, proč se trend okamžitě ujal.

Proč odborníci z Pantone vyhlásili barvami roku zářivou žlutou a šedou? Ta první symbolizuje optimismus a naději, což je v dnešní době velmi žádoucí vlastnost. Druhá barva pak evokuje pocit pohodlí.

Ve vzorníku Pantone, který je největším uceleným systémem svého druhu, najdete barvy pod názvy „Illuminating“ (jasná žlutá) a „Ultimate Gray“ (ultimátní šedá) a čísly 13-0647 a 17-5104. Pantone vydává katalog od roku 1963 a průběžně škálu odstínů rozvíjí. V roce 2020 kralovala 19-4042 Classic Blue (klasická modrá) a roce 2019 byla v centru pozornosti 16-1546 Living Coral – barva inspirovaná korály.

Zdánlivě obyčejný vzorník berou designéři vážně

Na otázku, proč Pantone barvy roku vybírá, se nabízí prozaická odpověď. Institut reaguje na barevné trendy a snaží se predikovat náladu a potřeby společnosti. Jejich volba do značné míry ovlivňuje různá průmyslová odvětví. Celosvětově uznávaný standard se kromě bytové architektury projevuje například i v módním průmyslu.

Věnujme však ještě trochu pozornosti barvám roku 2021. Šedá byla zvolena jako základ, který poskytuje ideální prostor pro zářící žlutou. Bez ní by byla příliš unylá a nevýrazná. Globálním značkám se veselý akcent líbí a neváhají s ním pracovat.

malíři Ostrava

Žluté to s šedou sluší v interiéru i venku

A jak byste mohli trendy barvy využít u sebe doma? Zkušení malíři Ostrava z řemeslnického cechu EKOMPLEX vyzdvihují využití šedé jako téměř univerzální. Kam se vyloženě nehodí, jsou menší a špatně osvětlené místnosti. Ofenzivní žlutá nejvíce vynikne na menších plochách a na bytových doplňcích, ale třeba i na interiérových dveřích. Nekonfliktní šedá ji vždy spolehlivě utlumí.

Pomocí barev roku 2021 lze vyvolat prudce atraktivní efekt i v exteriéru. Na moderních stavbách vypadají šedé nátěry střech po boku zářivě žlutých fasád znamenitě.