zdroj: shutterstock.com

Dejte si pozor na kvalitu při nákupu zahradního nábytku z teaku!

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

S blížícím se jarem je čas pomyslet na úpravy zahrady a případnou koupi zahradního nábytku. Dříve hojně zastoupený plastový nábytek z našich zahrad vytlačuje nábytek teakový, který se těší stále větší oblibě nejen pro svůj příjemný přírodní vzhled, ale také pro výborné vlastnosti teakového dřeva.

Vlastnosti teakového dřeva

Teakové dřevo se získává z tropického listnatého stromu jménem teka obrovská, který pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Jeho dřevo je velmi tvrdé, pružné a odolné. Pro svou neobyčejnou odolnost je využíváno například k výrobě lodních palub, dále se z něj vyrábí zahradní nábytek a dokonce i různé bicí a strunné hudební nástroje nebo jejich součásti.

Sestava z teakového dřeva, zdroj: mountfield.cz
Sestava z teakového dřeva, zdroj: mountfield.cz

Teakový nábytek je vyhledávaný pro krásnou dřevěnou kresbu, příjemnou tmavě medovou barvu a především pro svou výjimečnou odolnost. Teakové dřevo je odolné nejen proti vlivu povětrnostních podmínek (slunečnímu záření, dešti a dokonce i mrazu), ale nedochází u něj ani k napadání plísněmi či škůdci.

Třídy kvality

Při nákupu zahradního teakového nábytku je třeba zaměřit se především na jeho kvalitu, abyste místo očekávaného odolného nábytku s dlouhou životností, nebyli nemile překvapeni výrobkem, který doslouží během několika málo let.

Zahradní nábytek může být totiž vyroben ze tří typů teakového dřeva, které se od sebe výrazně liší kvalitou. Jedná se o třídy kvality:

  • Kvalita A – nejvyšší třída kvality, jedná se o dřevo, které se získává ze střední části kmenu stromů, je velmi husté a bohaté na pryskyřici, proto vykazuje také nejlepší vlastnosti – pružnost a nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům
  • Kvalita B – střední třída kvality, dřevo má o něco světlejší barvu než třída A a obsahuje menší množství pryskyřice
  • Kvalita C – nejnižší třídě kvality se raději vyhněte, lákavá může být cena nábytku, která může být až o 70% nižší než u nábytku vyrobeného ze dřeva třídy A, nicméně teakové dřevo třídy C prakticky pozbývá všech výhodných a vyhledávaných vlastností teakového dřeva, dřevo třídy C se získává z povrchu kmenu stromů, obsahuje proto jen velmi málo pryskyřice a oleje, je náchylné k praskání a nedokáže odolávat vlivům počasí

Údržba teakového nábytku

Kvalitní teakové dřevo samo o sobě velké nároky na údržbu nemá. Jeho vlastnosti jsou i přes působení povětrnostních podmínek dlouhodobě zachovány. Vlivem působení počasí však může docházet ke změně barvy dřeva, která se postupem času mění z medové na stříbrnošedou. Někdo stříbrnošedou barvu dřeva vítá, někomu naopak lépe vyhovuje původní barva medová. Tu lze zachovat v případě, že budete o nábytek pravidelně pečovat.

Tip: Nechcete se vůbec starat? Pořiďte si nábytek z umělého ratanu, který je naprosto bezúdržbový.

Péče o nábytek spočívá v natírání nábytku teakovým olejem. Abyste předešli změně barvy nábytku, je třeba nátěr provádět zhruba dvakrát za rok. Před natíráním musí být nábytek zcela suchý a zbavený prachu a dalších nečistot (v tomto kroku postačí omýt nábytek mýdlovou vodou). Ochranný nátěr je třeba začít provádět ještě dříve, než se na nábytku začne vytvářet stříbrnošedá patina.