zdroj: shutterstock.com

Co patří mezi hlavní přednosti skleníků?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Skleník sice můžeme vyrobit na naší zahradě sami, ale je mnohem jednodušší a samozřejmě i pohodlnější, pokud si ho koupíme. S tím totiž souvisí i celá řada dalších výhod, na které se aktuálně podíváme.

Je totiž třeba říci, že zahradní skleníky se pomalu ale jistě stávají sortimentem, který jde u tuzemských zahrádkářů doslova na dračku. A to proto, že jim umožní pěstovat plodiny, které vyžadují specifické mikroklima, a jinak zkrátka není možné dosáhnout potřebné úrody.

Skvělé izolační vlastnosti

To hlavní, v čem skleníky vynikají, jsou rozhodně perfektní izolační vlastnosti. Ty rozhodně přijdou vhod ve chvíli, kdy chceme rostliny předpěstovat a nechceme, aby se k nim dostal okolní chladný vzduch.

Stejně tak ale izolační pozitiva oceníme ve chvíli, kdy potřebujeme vytvořit uvnitř skleníku skutečně vysokou teplotu. A to se nám může podařit jak zcela zdarma, díky síle slunečních paprsků, tak i díky tomu, že řada skleníků umožní i vytápění a tak vytváření potřebné teploty jednodušeji a snadněji.

Nejprodávanější typ zahradního skleníku, zdroj: kokiskashop.cz
Nejprodávanější typ zahradního skleníku, zdroj: kokiskashop.cz

Výběr materiálů

Skleník jako takový však už dávno nemusí být vyrobený pouze z klasického skla. Pokud je v posledních letech něco hitem, jsou to určitě skleníky z polykarbonátu. Přesto se ale i klasickými skleněnými variantami můžeme také setkat.

Pozitivem, které s tímto novým materiálem souvisí, je především jeho lehkost, ale především vyšší pevnost a odolnost a již zmíněné lepší izolační vlastnosti. Vše samozřejmě doplňuje i cenové hledisko, jelikož polykarbonátové skleníky vyjdou vždy levněji, než klasické, z tabulového skla.

Široká škála příslušenství

Se skleníky ale souvisí také to, že je k nim k dispozici i široká škála různého příslušenství, které slouží především k tomu, abychom si celé pěstování maximálně usnadnili. Pokud je něco, co v tomto směru dominuje, je to určitě automatický otvírač oken. Díky tomu tak zahradní skleníky budou fungovat zcela bez vašeho přičinění a to s ohledem na to, jaké klima potřebujete uvnitř nich vytvořit.

Stejně tak ale mezi příslušenství patří různé regály. Pokud využijete třeba skleníky – akce spojené s výprodeji, často můžete získat dané příslušenství i jako součást nákupu. Pokud Vás skleníky nezaujaly, tak můžete vyzkoušet například fóliovník, který je lehký, skladný a daleko levnější. Co se týče efektivity, tak ta je podobná.

Příznivá cena

Doba, kdy byl skleník nedostupnou možností z hlediska financí, je dávno pryč. Díky široké nabídce se dnes můžete přesvědčit o tom, že pořídit si levné skleníky není opravdu nic nemožného.

Stačí k tomu pár tisíc v kapse a získáte řešení, které bude odpovídat vašim kvalitativním i velikostním požadavkům. Jasné je, že nejvíce vynikají levné skleníky z polykarbonátu, které patří mezi nejdostupnější možnost s nejlepšími parametry z hlediska vlastností.

S cenou určitě souvisí také samotný výběr velikostí. Jak jsme lehce nastínili, lze totiž získat řešení určené na klasické zahrady, tak i řešení, které se hodí třeba i na balkony, terasy, nebo na podobná místa, kde chcete pěstovat požadované plodiny.