parapety

Co je třeba vědět před objednáním parapetů?

Parapety dokáží nejen s interiérem, ale i exteriérem vaší domácnosti učiněné zázraky. Plánujete osadit vyměněná okna novými parapety? Pojďte se s námi podívat, co je třeba vědět před objednáním parapetů.

Parapety do exteriéru nebo interiéru?

Jako první byste si měli odpovědět na tuto otázku. Pro výrobu venkovních i vnitřních parapetů slouží různé materiály mezi nimiž se můžete rozhodovat.

Bez požadovaných rozměrů objednávku neuděláte

Při objednávání parapetů se neobejdete bez 2 základních rozměrů – délky a šířky (též se můžete setkat s označením hloubka).

Požadovanou délku parapetu (venkovního i vnitřního) zjistíte, když změříte vzdálenost venkovních/vnitřních špalet. Měření proveďte 2krát, a to u okna a u hrany zdi. Nelekejte se, pokud nezískáte 2 stejné hodnoty, znamená to, že máte rozbíhající se špalety. Pro další výpočet počítejte s delší naměřenou hodnotou. Od té odečtěte 5 mm, které jsou nezbytné pro pár bočních krytek.

Šíři parapetní desky získáte změřením podezdívky podél špalet. Jak u interiérových, tak exteriérových parapetů je třeba připočítat k naměřené hloubce 10 mm, které slouží k zasunutí pod okno. Dále je nutno přičíst 40-50 mm v případě nosu vnějších parapetů, u vnitřních parapetů pak ze stejného důvodu min. 30 mm.

Vnější parapety jsou dodávány ve standardizovaných hloubkách, volte proto v případě netradiční šíře nejbližší vyšší hloubku, která je v nabídce. 

parapet

Jaký materiál upřednostňuji?

U vnějších parapetů se nejčastěji setkáte s hliníkovými (taženými nebo ohýbanými) nebo pozinkovanými parapety.

Vnitřní parapety jsou většinou vyráběny z PVC nebo dřevotřísky. 

A nakonec barevné provedení

Parapety jsou dodávány v široké paletě barevných provedení. A pokud náhodou není vaše barva mezi těmi základními, můžete požádat o nástřik podle vzorníku RAL.

Kde objednám parapety?

Objednání parapetů provedete v klidu a teple svého domova. Využít k tomu můžete konfigurátor parapetů. Postupujte krok za krokem až k objednání.

Netroufám si na montáž parapetů

Doručili vám objednané parapety, pak zbývá jejich montáž. Pokud si na ni sami netroufáte, najděte si ve svém okolí montážníka, který se úkolu zhostí za vás.