Chytré meteostanice se dokáží připojit na internet a předpovídat počasí spolehlivěji
Počasí nemůžeme naplánovat. Ale alespoň se ho snažíme předpovídat. Na pěkném počasí závisí zdárný průběh výletů či venkovních oslav, ale také stavebních i zahradních prací. Proto se všichni pídíme po co nejpřesnější předpovědi počasí, abychom mohli důležité činnosti vhodně naplánovat. Výtečným pomocníkem, nejen pro předpověď počasí, je inteligentní meteostanice. Co všechno dokáže?
Trend inteligentních domácností
Moderní chytré meteostanice navazují na vzrůstající trend inteligentních domácností. V čem spočívá inteligentní domácnost? Jedná se o systém zařízení, který je možný instalovat do nových rodinných domů, ale i starších domů a bytů. Systém sdružuje a automaticky ovládá řídící a kontrolní systémy domu. Do řídící jednotky tak můžete zadat časy, kdy jste mimo domov.
Nové posilovací stroje na trhu doporučené pro domácí formování postavy.
V udanou dobu se například sníží teplota, na niž bude vytápěn interiér. Tím dosáhnete velkých úspor na energiích. Celý systém lze ale navíc ovládat pomocí SMS, přes web nebo pomocí aplikace do chytrého telefonu. Díky tomu můžete před příjezdem domů zapnout topení nebo vyvětrat.
Podívejme se, co vše můžete automaticky řídit i ovládat na dálku v inteligentní domácnosti:
- řízené vytápění – snížení teploty v interiéru v noci a po odchodu do práce
- optimální zásobování teplou vodou
- řízené chlazení – podobně jako u vytápění lze v letních měsících ovládat klimatizaci
- řízení rekuperace – automatické zapínání systému úsporného větrání
- řízení větrání okny – lze například nastavit automatické otevření oken, když domácí vlhkoměr nebo CO2 senzor naměří zvýšené hodnoty
- ovládání rolet a žaluzií – v chladných dnech se mohou exteriérové rolety stáhnout po dobu vaší nepřítomnosti, aby z domu neunikalo teplo, za slunečných zimních dní naopak zůstanou rolety vytažené, aby se interiér domu prohřál od slunečních paprsků. V létě naopak řízené stahování rolet zabrání přehřátí místností.
- ovládání světel
- ovládání zásuvek
Co všechno umí chytrá meteostanice?
Běžné domácí meteostanice nahrazují především klasické teploměry, ale často dokáží měřit také vlhkost nebo tlak. Z pravidla také ukáží nejvyšší a nejnižší naměřené hodnoty v daném časovém intervalu. Tyto hodnoty ale z většiny meteostanic nejde nijak získat a časem se nenávratně smažou. Oproti tomu stojí moderní chytré meteostanice, které všechny tyto problémy řeší a k tomu nabízí i řadu pokročilých funkcí:
- měření aktuálních hodnot teploty, vlhkosti, tlaku, CO2, hluku či kvality vzduchu venku i uvnitř domu
- zaznamenání naměřených hodnot do grafu z neomezenou historií
- předpověď počasí – za pomoci připojení k internetu zjišťuje meteostanice data o vývoji počasí a zobrazuje na svém displeji předpověď počasí až na sedm dní dopředu
- lze ovládat pomocí aplikace na chytrém telefonu, můžete si vyžádat zasílání naměřených hodnot na mobil či upozornit na překročení nastavených limitů – například vás může meteostanice upozornit na zvýšenou hladinu oxidu uhličitého ve vzduchu, díky tomu si vzpomenete na vyvětrání místností a budete v průběhu dne udržovat v domě zdravé prostředí
Mnoho různých senzorů k dispozici
Funkce chytré meteostanice lze rozšířit dokoupením přídatných senzorů. Přikoupit můžete venkovní a nebo vnitřní moduly. Vnitřní moduly se vám budou hodit zejména v případě, že bydlíte v rodinném domě a budete chtít měřit stav ve více místnostech najednou. Venkovní moduly oproti tomu dokáží přidat novou funkčnost:
- dešťový modul – zda v noci pršelo či nikoliv poznáte celkem snadno. Ale pokud máte zahradu, oceníte informaci o tom, jak moc pršelo. Podle množství spadlých srážek poznáte, zda bude potřeba ještě zalít zahradu či zda byl déšť natolik vydatný, že další zalévání již není nutné
- větrný modul