moderní klimatizace

Češi versus klimatizace

Debaty o počasí v posledních letech často směřují k otázce teploty uvnitř našich domovů a kanceláří. Také přemýšlíte, jak se co nejzdravěji ochladit a snížit teplotu v interiéru na přijatelnou mez?

moderní klimatizace

Vedou večerní procházky lesem a chytré větrání

Pařáky přesahující 30 °C sužují celou republiku. Lidé, zejména ve městech, hledají úlevu od tepla, jak se dá. Nejčastěji vyrážejí plavat a na procházky do stinných lesů a parků zakončené půllitrem vychlazeného piva. 

Zejména v horkých centrech měst s minimem zeleně se Češi naučili větrat chytře – přes den okna skoro neotevírají a zatemňují je závěsy či žaluziemi. Okna pak naplno otevírají až na noc.

moderní klimatizace

Klimatizacím stále moc nevěříme

Nedůvěra Čechů ke klimatizacím má hluboké kořeny. Bojíme se pít studené nápoje, sedět na kamenné podlaze, chodit ven s mokrými vlasy a spát v uměle vychlazeném pokoji kvůli obavám z nachlazení.

Ministerstvo zdravotnictví hovoří o používání klimatizací jako o citlivém tématu, které je stále předmětem šetření. Současně doporučuje, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nepřesahoval 5–6 stupňů. V opačném případě může údajný teplotní šok vyvolat u citlivých jedinců nachlazení nebo jiné zdravotní potíže. Lidskému tělu však mohou ublížit i příliš vysoké teploty. 

Studie mýty vyvracejí a poukazují na bezpečnost klimatizací

Výzkum, který provedl The International Journal of Epidemiology, říká, že jsou lidé v klimatizovaných budovách vystavení většímu riziku onemocnění než ti, kteří pracují v neklimatizovaném prostředí.

Podle výsledků však na vině není klimatizace, ale přítomnost mikroorganismů v kondenzátorech. Stačí tedy pravidelné čištění filtrů a problém odpadá. Podle další studie chladnější klima zlepšuje efektivitu práce během léta, zlepšuje noční spánek a dokonce snižuje úmrtnost.

Není nad osobní zkušenost

Sympatie i antipatie ke klimatizacím jsou velmi individuální, stejně jako snášení vysokých teplot. Záleží tedy na každém z nás, zda využije pohodlí, které moderní klimatizace přináší, nebo zůstane u babských rad a pokusí se vzduch v interiéru zchladit postaru. 

Faktem však zůstává, že kdo vyzkoušel nástěnnou nebo mobilní klimatizační jednotku, si většinou její efekt pochvaluje:

„Po loňském náročném létu jsem se rozhodla nenechat letos nic náhodě. Ještě před sezónou jsem si pořídila mobilní klimatizaci. Používám ji jen výjimečně, když už opravdu není zbytí. Dříve jsem horké letní noci nespala, s puštěnou jednotkou to jakž takž jde. Ještě lepší je při práci přes den – když ji zapnu, během 5 minut cítím osvěžení,“ říká Zuzana z Prahy 4.