zdroj: shutterstock.com

Biokrby nejsou jen dekorace, mohou i vytápět váš domov

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Kouzlu ohně, který dodá nejen příjemné teplo, ale především skýtá uklidňující pohled do plamenů a umocňuje romantickou atmosféru místnosti, nelze odolat. Proto jsou právě krby velmi oblíbeným doplňkem současného interiéru. Podívejme se blíže, jaké možnosti nabízí biokrby.

Jak fungují biokrby?

Biokrby jsou především šetrné k životnímu prostředí, jak již naznačuje jejich název. Dále biokrby nepotřebují komín, proto jsou vhodné k instalaci i všude tam, kde při stavbě nebylo předem myšleno na vybudování komína, není proto při jeho instalaci žádných stavebních úprav a dokonce je lze umístit i do bytových jednotek.

Přestože biokrb nepotřebuje komín, nejedná se o pouhou iluzi ohně. Oheň je živen bio ethanolem rostlinného původu. Hořící ethanol vytváří příjemný žlutý plamen a produktem hoření ethanolu je pouze voda a oxid uhličitý. Díky tomu, že při hoření nevznikají žádné pevné částečky ani kouř, není třeba mít komín.

Tip: Využijte k zastínění vnější žaluzie, které elegantně doplní váš exteriér

Navíc voda a oxid uhličitý jsou zcela běžně se vyskytujícími přírodními sloučeninami, proto při hoření nedochází ke znečištění životního prostředí. Ovšem vzhledem k produkci oxidu uhličitého je třeba při použití biokrbu dostatečně větrat, dále je doporučováno umístit krb do dostatečně velkých místností vždy vzhledem k velikost krbu.

Typy biokrbů

Biokrby se vyrábí v mnoha provedením a podobách i cenových relacích od velmi levných krbů po luxusní biokrby. Řada biokrbů je estetickým doplňkem interiéru nejen díky kouzlu hořícího ohně, ale také svým zajímavým designem. Můžete se podívat na biokrby ve slevě.

Dle způsobu umístění rozlišujeme biokrby:

 • nástěnné – lze je zavěsit na libovolnou nehořlavou zeď a svým zjevem nejvíce připomínají krby klasické.
 • volně stojící – jsou vhodné pro ty, kteří si nejsou zcela jisti umístěním krbu, či pro ty, kdo nechtějí mít krb trvale na jednom místě. Krby jsou konstruovány tak, že je lze postavit na zem a nepotřebují žádnou další instalaci, která by je trvale upevnila na daném místě.
 • stolní – krby menších rozměrů, které jsou chápány především jako dekorace bytu než jako hřejivý prvek, jejich výhodou je však možnost umístění na stolek či poličku. Mohou být využívány i jako doplňkový zdroj světla.

Biokrby lze dále rozdělit dle typu hořáku. V některých typech biokrbů je palivo nalito do nádobky, při hoření potom hoří přímo kapalný líh. Z požárního hlediska jde o méně bezpečnou formu biokrbu, v případě převržení nádoby s palivem hrozí riziko požáru. Druhý typ biokrbu využívá k hoření pouze páry ethanolu.

Věděli jste, že latexové matrace mají univerzální tvrdost?

Palivo je nalito do speciální keramické nádobky – hořáku, ethanol je absorbován do porézní struktury hmoty umístěné ve středu hořáku. Ethanol se odtud následně odpařuje a oheň je sycen pouze ethanolem v plynném stavu. Takový plamen lze i velmi snadno regulovat, zakrytím a snížením přísunu vzduchu.

Biolíh - palivo do biokrbů 1 litr stojí přibližně 100 korun a vystačí na 2-3 hodiny provozu
Biolíh – palivo do biokrbů 1 litr stojí přibližně 100 korun a vystačí na 2-3 hodiny provozu

Výhody a nevýhody

Mezi výhody biokrbů patří:

 • ekologičnost – produktem hoření je pouze oxid uhličitý a voda
 • nenáročnost na instalaci – není třeba žádný komín ani vyzděné místo, biokrb je vybaven izolačním pláštěm
 • čistý provoz – při hoření nevzniká kouř ani jiné nečistoty, proto nedochází ani ke znečištění okolí krbu kouřem či popílkem
 • nízká cena – nízká cena paliva a v případě menších krbů i nízká pořizovací cena
 • lze umístit i do bytu
 • možnost mobility krbu

Nevýhody:

 • nižší výhřevnost oproti krbům klasickým – jsou vhodné pouze jako doplňkový zdroj tepla či jako jediný zdroj tepla mimo topnou sezonu, menší typy biokrbů potom slouží spíše jako dekorativní prvek
 • nutnost zajištění řádného větrání místnosti
 • nelze využívat jako jediný zdroj tepla – nejen pro nižší tepelný výkon, ale i proto, že není možnost nepřetržitého provozu biokrbu
 • romantikům navíc může chybět praskot dřeva, zvuk, který má mnoho lidí s pohledem do plamenů neodmyslitelně spojen

Only registered users can comment.

 1. Mě se tohle hrozně nelíbí, já si nemůžu pomoct. Samý novátorský kousky, ale kouzlo krbu je v tom ohni, u kterýho večer sedíte se sklenkou vína, můžete do něj rozervaně hodit dopis. Co s tímhle, teplo mám z topení