zdroj: shutterstock.com

3 kroky, jak vybrat nejvhodnější sněhovou frézu pro vaše obydlí

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Sněhová fréza se stává stále častěji významným zimním pomocníkem u mnoha českých rodinných domů. Pomáhá odklízet sníh bez větší námahy a to dokonce i ve vysokých vrstvách a ve větších plochách. Základem ke spokojenosti se sněhovou frézou je její správný výběr. Sněhové frézy musí být vybírány tak, aby vyhovovaly vám a potřebám vašeho pozemku.

Jaké jsou důsledky špatného výběru?

Při nesprávném výběru sněhové frézy vás mohou dostihnout různé nepříjemnosti, kterých se každý z nás chce raději vyvarovat. Většinou se jedná o správný výběr výkonu. Pokud potřebujete v zimě od sněhu odklízet velké plochy a bydlíte v místech, kde sníh je často a ve velkém množství, rozhodně se nevyplatí na výkonu šetřit. Pokud by výkon nebyl dostatečný, jednalo by se o zbytečnou investici. Naopak při odklízení malých ploch v oblastech s občasným výskytem sněhu by byl nákup profesionální frézy také ztrátou peněz. V takovém případě je lepší pořídit vhodné příslušenství k vašemu kultivátoru.

Krok 1 – Změření pozemku a výběr pohonu frézy

Prvním krokem k výběru vhodné sněhové frézy pro vaše účely je zjištění velikosti plochy. Ta je rozhodující pro výběr pohonu sněhových fréz. Pokud budete od sněhu odklízet pouze menší rovné plochy (chodníky, cesty), bude vašim účelům bohatě stačit elektrická sněhová fréza. Pokud plánujete odklízení velkých ploch, které mohou být i nerovné (příjezdové cesty), je rozhodně vhodnou volbou sněhová fréza s benzínovým motorem. Ty mají zpravidla mnohem vyšší výkon. Na druhou stranu jsou také dražší jak na koupi, tak i na servis.

Zjistěte si nejdříve plochu, kterou potřebujete odklidit, zdroj: shutterstock.com
Zjistěte si nejdříve plochu, kterou potřebujete odklidit, zdroj: shutterstock.com

Krok 2 – Jednostupňová nebo dvoustupňová fréza?

Při výběru mezi jednostupňovou a dvoustupňovou frézou jsou také rozhodujícími parametry velikost a typ povrchu, ale přidává se k nim ještě typ odklízeného sněhu. U jednostupňových fréz se sníh nabírá pomocí šnekového systému a je odhazován komínem. Tento typ fréz je určen zejména na čerstvý, lehký sníh, který je odklízen ihned po napadnutí. Pokud ale nebudete přes víkend doma a napadne větší vrstva sněhu, která povolí a zase ztuhne, bude jeho odklízení pomocí jednostupňové frézy velmi složité.

Potřebujete očistit po zimě špinavé chodníky od blata a jiných nečistot? K tomu je ideální vysokotlaký čistič.

V takových případech si ovšem hravě poradí dvoustupňové sněhové frézy. Ty jsou vhodné na odklízení jakéhokoli druhu sněhu. Šnek je totiž vybaven hroty, které mají za úkol sníh nejprve doslova naporcovat na menší kousky, které šnek potom požene k ventilátoru a jsou odhazovány pryč.

Krok 3 – Fréza se vám musí jednoduše ovládat

Ovládání sněhových fréz může být přirovnáno k výběru sekačky. Parametry pro ovládání jsou totiž stejné nebo velmi podobné. Základem je, aby se vám s frézou jednoduše manipulovalo. K tomu může, stejně jako u sekaček, posloužit i pohon fréz. Frézy se pohybují samy a vy je jen navádíte. Mezi další druhy vybavení patří i kvalitní startér. Frézy mohou být vybaveny manuálním startovacím systémem nebo elektrickým startérem. Pokud bude sněhová fréza uskladněna venku na mrazu, jsou doporučovány frézy s elektrickým startérem.