Jaké jsou nejnovější trendy v zateplování plochých střech?
Šetření energiemi je otázkou nejen ekonomickou, ale také ekologickou. Velmi snadno lze snížit spotřebu energií na vytápění zateplením stěn domu a výměnou oken, více zde. Důležité je ovšem nezapomenout také na správné zateplení střechy, protože právě nedostatečně zateplenou střechou dochází k velkým tepelným ztrátám až 20 %. Naštěstí lze zateplit střechu i dodatečně. Jak na to?
Tepelná izolace plochých střech
Ploché střechy, tedy střechy se sklonem maximálně 5°, se využívají jednak v moderní zástavbě, najdeme je však i u starších domů a právě u nich často dochází k problémům s účinností tepelné izolace. Dříve se používaly materiály, které neposkytovaly dostatečnou tepelnou ochranu. Jaké metody lze použít k zateplení ploché střechy u novostaveb, či při rekonstrukci staršího domu?
Desky z minerální vlny
Nejčastěji se jedná o desky z čedičového vlákna, v některých případech z vlákna skelného. Desky se dodávají o rozměrech 1 x 1,2 m. Tento typ izolace je vhodný instalovat pod fólie či asfaltové pásy. Je vhodný pro 2 a vícevrstvé ploché střechy, využití najdou i na jednovrstvých plochých střechách i střechách zelených.
Vlastnosti
- desky z čedičových vláken vykazují velkou požární odolnost
- téměř nulová tepelná roztažnost
- nesmí být v kontaktu k teplým vlhkým vzduchem, proto je třeba při instalaci tohoto typu zateplení věnovat pozornost také montáží kvalitní parozábrany, která k izolační vrstvě nepropustí teplý vlhký vzduch odcházející z interiéru domu.
PUR pěna
Zateplení PUR pěnou se často využívalo na komerčních budovách, její použití se však rozšiřuje i na obytné domy. Pěna se v tekuté formě nastříká na povrch střechy, velmi rychle tuhne a vytvoří celistvý potah.
Vlastnosti
- lze ji aplikovat na předchozí střešní izolaci – méně práce s odstraněním původní izolace a likvidací odpadu
- celistvý povrch -nevzniká problém netěsnících spár
- nenasákavá
- vzduchotěsná
- snadná údržba
- nízká hmotnost – nízké statické zatížení konstrukce střechy
- rychlá aplikace
- vrstva pěny je pochůzná
- nelze použít na skládané krytiny
Stabilizovaný pěnový polystyren
Využívá se stabilizovaný samozhášivý polystyren. K podkladu se buď lepí nebo kotví. Je vhodný pod fólie i asfaltové pásy a je velmi často voleným typem zateplení kvůli nízké ceně.
Vlastnosti
- nízká pořizovací cena
- nízká nasákavost
- snížená hořlavost
Tip: Ušetřit lze nejen díky zateplení, ale i pořízením úsporného vytápění, přečtěte si více o tepelných čerpadlech Daikin Altherma na tomto odkazu.
Extrudovaný polystyren
Desky z extrudovaného polystyrenu se využívají na střechách, které předpokládají velké zatížení, například pro střechy zelené, pochozí či dokonce pro střešní parkoviště.
Vlastnosti
- téměř nulová nasákavost
- vysoká pevnost v tlaku
- využívá se téměř výhradně do střech s obráceným pořadím vrstev
Foukané izolace
Jedná se o foukanou minerální vlnu. Tento typ izolace se využívá u střech dvouplášťových, u nichž mezi dvěma plášti vznikne dostatečně velký prostor. Tento prostor musí být natolik velký, aby pojal izolační vrstvu a zároveň zbyla dostatečně velká vzduchová mezera pro odvětrání případné vlhkosti, která pronikne z interiéru do tohoto prostoru.
Vlastnosti
- levná varianta zateplení
- rychlost provedení
- eliminuje vznik tepelných mostů