Solární panely a jejich princip
S příchodem topné sezony vzrostl také zájem o ekologické druhy vytápění. Dodavatelé elektřiny a plynu totiž zvyšují své ceny, ovšem lidé nechtějí platit víc, než kolik platili doposud. Hledají proto jiné možnosti, jak vytopit svůj dům, ve kterém bydlí. Jistou možností jsou zmiňované ekologické zdroje vytápění, které jsou ostatně nejrychleji se rozvíjejícím typem vytápění. Do ekologického vytápění spadají jak tepelná čerpadla, tak solární panely. Ekologické vytápění tak lze popsat jako výrobu elektřiny, kterou si příroda vyrábí zcela sama.
Princip solárních panelů
Pozastavme se nad solárními panely. Pokud pojedete v blízké době do práce nebo k někomu na návštěvu, všimněte si, jak solární panely přibývají na střechách domů. Pro lidi jsou solární elektrárny aktuálně velice lákavé, mohou jim totiž pomoct snížit náklady spojené s energiemi na rodinných domech.
Solární panely fungují na podobném principu jako tepelná čerpadla. Solární panely odebírají teplo dodávané sluncem a předávají ho k využití v domě. Solární energii pak lze využít pro ohřev vody nebo pro spotřebiče v domácnosti.
Aktuálně rozeznáváme dva typy solárních panelů. Prvním typem jsou termické panely, v nichž se ohřívá kapalné nemrznoucí médium, jež následně předává teplo do výměníku, druhým typem jsou solární fotovoltaické kolektory, což jsou křemíkové desky.
Plusy a mínusy solárních panelů
Jelikož jsme si popsali i typy solárních panelů, zmiňme si plusy a minusy. Pokud budeme mluvit o termických panelech, ty jsou jednoznačně jednodušší a levnější, snadno se nainstalují i svépomocí. Fotovoltaické panely už potřebují elektricky zapojit, na druhou stranu se snadno odpojují v případě přebytku. S montáží i výběrem však pomůže firma Solidsun, na kterou se neváhejte obrátit v případě zájmu o solární panely.
Mimochodem, věděli jste, že lze získat dotaci na fotovoltaiku?