Hlavní mýty o kořenových čistírnách
Výrobci a provozovatelé se skoro u všeho musí potýkat s nějakými polopravdami. Také o kořenovkách kolují nemilé zvěsti, ale kdo se s nimi blíže seznámí, pozná, že jde o vhodné řešení, jak si dobře poradit s odpadními vodami.
Estetické a ekonomické řešení
Ani kořenová čistírna se neobejde bez nějaké pořizovací ceny. Někdo tvrdí, že realizace vyjde dost draho. Ano, základní vklad není zrovna malý, ale rozhodně se vyplatí z dlouhodobého hlediska. Samotný provoz totiž nestojí vůbec nic. Nepotřebujete ji zapojovat k elektrické energii (pokud se obstará průtok vody přes filtr pomocí gravitace). Nijak neobtěžuje – nehlučí. Navíc velice dobře vypadá a svou konstrukcí nezohyzdí žádnou zahradu. U klasické čističky počítejte s nutností výměny za nový druh. U kořenovky lze počítat se zvětšováním a přizpůsobením se nově vzniklým nárokům.
Zapomeňte na zápach a jiné nepříjemnosti
Setkáte se s názorem, že kořenová čistička nepříjemně zavání. Aby k tomuto jevu nedošlo, musí se zabránit jejímu ucpání listy apod. Úplně postačí, abyste spadané listí včas odstranili hráběmi. Mylný je i názor, že v zimě nefunguje.
Funkčnost závisí hlavně na bakteriích, které nemusí mít pro svou činnost kyslík vylučovaný rostlinnými kořeny. Proto bude fungovat stejně v létě jako v zimě. V případě potřeby aerobního čištění dusíku během zimního období se doporučuje přidání vertikálního systému z písku i hrubší konzistenci.
Nefunguje pouze v kopci, ale i na rovném terénu. Svažitý pozemek má však výhodu, že voda proteče jenom gravitací, čímž odpadá nutnost čerpání energie. V případě roviny se využívá čerpadlo, ale pro každého jiné, protože se pátrá po ideální volbě pro konkrétní sklon, tvar, podloží a hladinu spodní vody. Bakterie mají dostatek času vyřešit znečistění, protože voda uvnitř stojí okolo deseti až čtrnácti dní.