Koupelnové topení by mělo fungovat celoročně
Všichni to známe – když vystoupíme z vany nebo sprchového koutu, je příjemné mít dostatečně vyhřátou koupelnu. Dokonce i v letních měsících se může stát, že v koupelně bude bez topení chladno. Nedostatečně vyhřátá koupelna však nevadí jenom lidem. Vysoká vlhkost v koupelně je třeba nejen vyvětrat. Správnému odpařování vlhkosti napomáhá i dostatečně teplý vzduch v místnosti. Proto je důležité zajistit vytápění v koupelně po celý rok.
Jak se nejčastěji řeší vytápění koupelny
V současné době je velmi populární podlahové vytápění koupelny, které zajistí příjemnou tepelnou pohodu od nohou. Bývá instalováno v nových či rekonstruovaných koupelnách. Ale určitý typ podlahového vytápění je vhodný dokonce i do bytových jader – podlahové topné rohože, které fungují na elektřinu. Podlahové topení zajistí perfektní tepelnou pohodu v koupelně, ale nijak neřeší problém sušení ručníků.
Běžný radiátor do moderní koupelny nepatří
Nejstarším způsobem vytápění koupelny je klasický radiátor. Ten se využívá v rodinných domech, případně ho můžete nalézt také ve starší zástavbě cihlových bytovek. Radiátor je napojen na TUV. Hřeje tedy pouze v topné sezóně. Během jara a léta tedy opět vyvstává problém, kde usušit ručníky nebo jak si v koupelně před koupáním přitopit.
Topný žebřík je výborný pomocník
Velmi oblíbené jsou v posledních letech topné žebříky. Ty mají hned několik výhod. Neční do prostoru koupelny tolik jako radiátor, vejdou se proto i do stísněných prostor. Vyžadují však naopak dostatečně velký prostor na zdi.
Topné žebříky se výrobně hodí pro sušení mokrých ručníků
Díky konstrukci žebříku se na něm výborně suší ručníky. Rozvěšené ručníky jsou na žebříku navíc urovnány, proto působí uklizeným dojmem, i když se právě suší.
Jaký typ topného žebříku vybrat?
Topný žebřík plní v koupelně hned dvě funkce. Je topným tělesem a zároveň je i ideálním místem k usušení a uklizení ručníků. Topný žebřík si proto lidé pořizují do koupelny nejen jako zdroj tepla. Často se s topným žebříkem setkáte i v koupelně vybavené podlahovým topením. Zde slouží k sušení ručníků, ale také k sušení utěrek či promočeného oblečení.
Z hlediska funkčnosti existují tři typy topných žebříků:
a) Žebříkový radiátor napojený na TUV
Napojí se na ústřední vytápění stejně jako ostatní radiátory v domě. Takový žebřík tedy topí pouze v topné sezóně. Můžete ho instalovat všude tam, kde byl v koupelně původně radiátor. Díky žebříku získáte více prostoru v koupelně i místo k sušení ručníků.
b) Elektrický žebříkový radiátor
Pokud v koupelně nemáte možnost napojit žebřík na TUV, výborně vám poslouží elektrický topný žebřík. Ten můžete instalovat prakticky kamkoliv, například i do koupelny v paneláku.
Elektrický žebřík je také výhodným doplňkem v koupelně jinak vytápěné podlahovým vytápěním. Pro jeho funkci stačí pouze elektrická zásuvka v dosahu. Výhodou elektrického žebříku je také to, že ho můžete zapnout v libovolnou dobu, tedy i mimo topnou sezónu.
c) Kombinovaný žebříkový radiátor
Spojuje v sobě výhody obou dvou výše zmíněných typů. Kombinovaný topný žebřík je napojen na TUV. Během topné sezóny tedy hřeje stejně jako ostatní radiátory v domě. Mimo topnou sezonu ho lze zapojit do elektrické zásuvky a funguje stejně jako elektrický topný žebřík.
Zapnout ho můžete jen navečer, aby bylo v koupelně v době koupání teplo a aby rychle uschly použité ručníky. Abyste nemuseli na včasné zapojení žebříku každý den myslet, můžete k jeho zapnutí využít spínacích hodin.