Máte hlučné sousedy? Poradíme, jak odhlučnit váš byt
Po náročném dni v práci touží většina lidí po klidu domova. Abyste načerpali nové síly, potřebujete vydatný spánek, ale také poklidně strávené odpoledne či večer. V bytových domech vám však nemusí být prostor pro odpočinek dopřán. Stačí mít jedny hlučné sousedy a domácí idylka je silně narušena. Jak se hluku od sousedů bránit?
Zjistěte, odkud hluk přichází
Máte sousedy, kteří pravidelně trénují na hudební nástroje nebo se často hádají? Toto vše je zdrojem nepříjemného hluku. Jen málokdy se podaří domluvit se sousedy, aby se ztišili. Jediné, čím lze sousedům pohrozit, je rušení nočního klidu v době od 22 hod do 6 hod, což má oporu v Zákoně o ochraně veřejného zdraví. Mimo tuto dobu bohužel nemáte příliš šancí na zastání od státních institucí.
Snadnějším řešením proto bývá instalace zvukové izolace. Než však přistoupíte k realizaci, je třeba zjistit, odkud přesně hluk do vašeho bytu přichází. Jinak investujete práci i finanční prostředky do hlukové izolace zbytečně. Zjištěním původu hluku můžete zvolit ideální typ zvukové izolace i její správné umístění.
Hluk k vám může přicházet:
- stropem – od sousedů nad vámi se bude nejčastěji šířit kročejový hluk, případně hlasitý hovor
- stěnou – hovor, nahlas puštěná televize nebo hudba
- stoupačkami – netěsnost stoupaček mnohdy propustí běžný hovor z koupelny jednoho bytu do bytu sousedů
- vstupními dveřmi – hluk z chodby, ať už jde o provoz výtahu nebo kroky a hlasy procházejících sousedů
- okny – rušivě může působit i hluk přicházející z ulice nebo od sousedů, kteří se rádi schází na balkoně
Odhlučnění stropu
Pokud vás nejvíce ruší hluk od sousedů nad vámi, zkuste se s nimi dohodnout na instalaci zvukové izolace jejich podlahy. Jen tak dosáhnete dokonalému odhlučnění dusotu a kroků nad vašimi hlavami. Podlahová kročejová izolace totiž zabrání hluku, aby se přenesl do podlahy a nosných konstrukcí domu, tedy i zdí a jimi se šířil dál.
Pokud však sousedé na váš návrh nepřistoupí, nezbude vám, než instalovat akustickou izolaci na váš strop. Ta je sice méně účinná, ale nějaký hluk přeci jen pohltí.
Možností je více:
- minerální izolace – spočívá ve vytvoření stropních podhledů ze sádrokartonu (ideálně modrého) a vzniklý prostor mezi podhledem a stropem vyplnit minerální izolací, tento způsob izolace je vhodný, pokud k vám z vrchu přichází hluk v podobě hlasitého hovoru a podobně. Minerální izolace si však nedokáže dostatečně dobře poradit s kročejovým hlukem a dusotem.
- akustická pěna – další možností je využít k vyplnění mezery mezi stropem a sádrokartonem desek z akustické pěny, které si o něco lépe poradí s kročejovým hlukem. Lze je lepit na strop i stěny, lze je překrýt sádrokartonem nebo omítkou.
Odhlučnění stěn
Hluk přicházející od sousedů z boku lze vyřešit zvukovou izolací stěn. V tom případě lze opět využít desky z akustické pěny nebo přistoupit k vytvoření masivnější bariéry. Jedná se o postavení konstrukce (např. z dřevěných hranolů) před zdí, kterou prochází hluk. Tuto konstrukci pokryjte sádrokartonem nebo akustickou pěnou.
Vznikne tak nová stěna kousek před stěnou původní a jako zvukový izolant působí i vzduchová mezera mezi novou konstrukcí a zdí. Nevýhodou je však zmenšení obytného prostoru.
Jak na hluk přicházející zvenku?
Proti hluku z hlavní chodby se můžete ochránit instalací kvalitních vchodových dveří a jejich pečlivým utěsněním.
Analogicky hluk přicházející z ulice či sousedova balkonu lze minimalizovat správnou volbou oken. Speciální izolační sklo zajistí nejen váš klid, ale zároveň oceníte i jeho skvělé tepelně izolační vlastnosti.