Jak odstranit náletové dřeviny z vašeho pozemku?
Chcete-li na svém dosud neobhospodařeném pozemku založit okrasnou či užitkovou zahradu, čeká vás nejprve urputný boj s plevelem a mnohdy i s náletovými dřevinami. Potřebujete-li se zbavit náletových dřevin, můžete si objednat specializovanou firmu. Ale máte-li dost trpělivosti, můžete ušetřit nemalou finanční částku, pokud se do odstranění náletových dřevin pustíte sami. Jak na to?
Hrubé odstranění náletových dřevin křovinořezem
Prvním krokem je hrubé odstranění dřevin z pozemku. V případě, že se na vašem pozemku usídlilo jen několik kusů nevyžádaných dřevin, si můžete vystačit i s pouhou pilou. Zpravidla je však pozemek náletovými dřevinami přímo poset, proto je rychlejší a pohodlnější při jejich odřezávání využít křovinořez. Důležité je použít správný nástroj na váš stroj, aby dokázal odstranit i slabé kmínky. Na náletové dřeviny je ideální ocelový kotouč, který povýší schopnosti vašeho stroje na úroveň menší motorové pily.
Po hrubém odstranění náletových dřevin zůstane velké množství odpadu. Větve a kmínky je třeba z pozemku buď odvézt na příslušné místo (což opět ne vždy je zadarmo) nebo je lze zpracovat pro další využití. Ve druhém případě je výborným pomocníkem štěpkovač, který si poradí s větvemi až do průměru cca 4 cm.
Uřezané dřeviny však nezpracovávejte okamžitě, raději je před zpracováním ve štěpkovači nechte trochu proschnout. Štěpkovač větve nakrájí na 1-3 cm velké kousky, které můžete využít při topení například v krbových kamnech, případně je lze kompostovat.
Jak zamezit opětovnému růstu náletových dřevin?
Po hrubém odstranění náletových dřevin je třeba provést detailnější odstranění dřevin tak, aby drobné pařezy nevzhledně nevyčnívaly nad úroveň pozemku. Zároveň je také třeba zamezit opětovnému obražení pořezaných nežádoucích stromků a keřů. V této fázi úpravy pozemku lze zvolit dvě metody:
- Ruční vykopání kořenů – tedy pomocí motyky a krumpáče vykopat kořeny náletové dřeviny. Jedná se o pracnější, ale také ekologičtější variantu. Ve většině případů se však nepodaří odstranit všechny kořeny, které mohou být prorostlé až hluboko do země. U některých náletových dřevin postačí pouze částečné odstranění kořenového systému a po zasypání vzniklé jámy hlínou zbylé kořeny zetlí. Ale některé odolnější dřeviny (například akáty) mohou i v takovém případě obrazit znovu. Potom je třeba přistoupit k detailnějšímu vykopání kořenů těchto odolných dřevin či využít druhé metody.
- Chemické ošetření – stejně jako existují herbicidy na plevele, které proniknou až do kořenů rostliny, lze zakoupit i speciální přípravky k hubení náletových dřevin. Některé se aplikují ve zředěné formě postřikem na listy nežádoucích dřevin, odtud potom proniknou až ke kořenovému systému a dřevina zahyne. Více se však využívají herbicidy neředěné, kterými se potře čerstvý řez dřeviny. Účinná látka opět pronikne až ke kořenům. Herbicid je třeba nechat několik měsíců působit, následně lze přistoupit k odstranění částí dřeviny vyčnívající nad terén. Díky chemické likvidaci není nutné odstranit kořeny do takové hloubky jako je tomu u ručního vykopávání kořenů. Následné vykopávání pařezu náletové dřeviny proto není tak pracné.