5 věcí, na které dávat pozor při návrhu nové kuchyně
Plánujete si pořídit novou kuchyni? V dnešním článku se podíváme na 5 věcí, které byste rozhodně neměli podcenit při plánování kuchyně. Investice do nové kuchyně totiž patří k nejnákladnějším, proto se vyplatí vybírat pečlivě. Jak na to?
Hned na začátku je důležité se rozhodnout, který typ kuchyně zvolíte. Máte na výběr ze dvou základních řešení:
- sektorová kuchyně
- kuchyně na míru
Zatímco první řešení je častější, ne každému musí vyhovovat – stále více roste obliba zakázkových kuchyní, které berou v úvahu poměry klienta a prostory, kam má kuchyně „zapadnout”. Proto se podíváme na 5 oblastí, kterým byste při výběru měli věnovat náležitou pozornost:
1. Celkový návrh kuchyně aneb Já vs odborník
Na jedné straně jsou vaše vědomosti a názory:
- víte, jestli v nové kuchyni chcete spíše vařit nebo hostit
- tušíte, jak by měla vypadat
- chcete odstranit nešvary staré kuchyně
Ovšem pokud se pokusíte kuchyni navrhnout „sakumprásk” neboli se vším všudy, můžete zbytečně vyhodit spoustu času z okna – není to tak jednoduché. Proto je téměř vždy lepší konzultovat práci s odborným architektem, který má více zkušeností a jednoduše přetaví vaše pocity a potřeby do provozuschopné a krásné kuchyně.
2. Proměření kuchyně
Ještě než vyrazíte na schůzku s architektem, můžete mu usnadnit práci i tím, že pečlivě přeměříte svou kuchyni (a nebo najdete půdorys současné kuchyně). Zaměřte se zejména na:
- klasickou délku, šířku a výšku celé místnosti
- okna a dveře – spodní hranu, vzdálenost od rohu a jejich výšku a šířku; u dveří i směr otevírání
- „překážky” na stěnách – radiátory, stoupačky apod. (změřte spodní hranu, vzdálenost od rohu, atd.)
- výklenky vhodné pro vestavěné skříně
Vaše měření však použijte opravdu jenom při první schůzce – je více než rozumné posléze nechat kuchyni přeměřit zástupcem firmy, aby tím přejali odpovědnost za správné rozměry dodané kuchyně.
3. Logika uspořádání
Víte, kolik časů a nervů jde ušetřit? Stačí se při návrhu pečlivě zamyslet nad rozložením kuchyně. Dbejte zejména na:
- dostatek místo kolem sporáku – např. pro pohodlné uchopení pánve
- velkou pracovní plochu
- umístění jednotlivých prvků – např. umístění dřezu a sporáku hned vedle sebe není ideální
- velikost dřezu a výšky vodovodu v souladu s objemem hrnců pro pohodlné mytí a napouštění
4. Výška kuchaře
Většinou vaří hlavně jeden člen domácnosti a proto je dobré pro něj či pro ni vhodně dimenzovat výšku dřezu, sporáku, poliček atd. Při práci poznáte výškový rozdíl i několik centimetrů!
5. Doba investice
Kuchyně patří k největším stálicím v domácnostech. V průměru ji vyměníme jen 2x za život. Počítejte tak s životností minimálně 15-20 let. Na kuchyni se tak opravdu nevyplatí příliš šetřit. S tím souvisí i délka záruky, která se obvykle pohybuje mezi 5–10 lety.
Závěrem
Nová kuchyně je dlouhodobá investice, proto je dobré před zvolením konkrétního dodavatele sehnat dostatek referencí – ať už od známých nebo v diskuzích na internetu. Také do vašich plánů zahrňte běžné dodací doby kuchyní na míru, ty se pohybují mezi 4–8 týdny.