zdroj: shutterstock.com

5 rad, při výběru dětské postele

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zdravý spánek je základním předpokladem pro kvalitní odpočinek. Ačkoliv se děti zdají zcela nevyčerpatelné, věřte, že špatný spánek by měl vliv nejen na jejich výsledky ve škole, ale i na náladu během dne. Díky pestré nabídce dětských postelí, mohou rodiče dětem kvalitní spánek poskytnout. Poradíme vám, co vše byste při výběru dětské postele měli zohlednit.

1. Věk dítěte

Prvním hlediskem při výběru postele je pochopitelně věk dítěte. Nejprve vás čeká výběr postýlky pro nejmenší. Tam je volba celkem jasná, postýlka s ohrádkou, která brání pádu dítěte z lůžka. Tato postýlka umožňuje umístit matraci do několika poloh podle toho, jak zdatné již dítko je a jak vysokou ohrádku potřebuje.

Miminkovské postýlky jsou všechny stejné, liší se pouze ve stabilitě konstrukce. A dále by si rodiče měli zjistit, zda je postýlka vyrobena ze zdravotně nezávadných materiálů. Děti do půl roku ještě mohou využívat koš na spaní nebo kolíbku, ale po půl roce se již také přesouvají do postýlky s ohrádkou.

Dětem starším dvou let již postýlka s ohrádkou nedostačuje a rodiče stojí opět před výběrem nové postele. Výběr je tentokrát velmi pestrý od válend, přes klasické jednolůžko, dále přes palandu až po velmi nápadité dětské postele ve tvaru auta nebo hradu. Některé dětské postele jsou doplněny o skluzavku a další herní prvky, které dítě využije i během dne.

Rodiče si musí rozmyslet, zda chtějí raději koupit běžnou postel, která bude dítěti sloužit až do dospělosti. Potom se budou muset omezit na střízlivější kusy. Nebo zda zvolí atraktivní čistě dětskou postel, kterou však za několik let budou muset vyměnit za klasické jednolůžko. Od puberťáků přeci jen nemůžeme očekávat, že budou spát v autíčku nebo v posteli se skluzavkou. Výhodné je proto podívat se na levný dětský nábytek, který skvěle poslouží během prvních let života dítěte.

2. Jak vyřešit malý prostor v pokojíčku?

Při rozhodování jsou vždy zásadní rozměry dětského pokoje. Pokud máte menší dětský pokoj a dvě děti, oceníte palandu. Díky umístění postelí nad sebou zůstane v pokoji dostatek volného prostoru pro hru. Starší děti ale opět mohou mít výhrady ke spaní na palandě. Ideální je proto zvolit palandu, kterou lze rozložit na dvě samostatná lůžka.

Ve vyšším věku již děti nepotřebují prostor na hraní na zemi a tehdy je možné přistoupit k rozložení palandy a vytvoření dvou klasických lůžek. Úsporné řešení nabízí také dětské pokoje s vyvýšenou postelí, pod níž je umístěn psací stůl nebo skříň.

Prakticky každý bojuje s nedostatkem místa v dětském pokoji, pokud jej sdílí více dětí,  zdroj: shutterstock.com
Prakticky každý bojuje s nedostatkem místa v dětském pokoji, pokud jej sdílí více dětí, zdroj: shutterstock.com

3. Úložný prostor

S nedostatkem úložného prostoru bojuje prakticky každý, především obyvatelé bytových jednotek. Proto je ideální využít velký prostor, který se nachází pod postelí, k uskladnění hraček nebo i prádla.

Postelí s úložným prostorem je opět několik druhů. Jedním z nich je válenda, jejíž lůžko lze vyklopit a pod ním se nachází úložný prostor. Do dětských pokojů jsou určeny válendy s bočním čelem, které zároveň chrání zeď okolo postele.

Druhou možností jsou dřevěné postele, jejichž součástí jsou zásuvky s dostatkem úložného prostoru. Jejich drobnou nevýhodou je, že k posteli nemůže být přiražen například stolek, protože by bránil vysunutí spodního šuplíku.

Vestavěné skříně využití prostor na maximum, zdroj: shutterstock.com
Vestavěné skříně využití prostor na maximum, zdroj: shutterstock.com

4. Bezpečnost

O bezpečnost při spánku se zajímají především rodiče menších dětí. Děti předškolního věku se při spánku dokáží přesunovat po celé posteli a velmi často dochází i k pádu dítěte z lůžka. Tomu lze zabránit koupí postele s postranicí, o niž se dítě při spánku zarazí. Nebo vyberte klasické lůžko, ke kterému lze dokoupit a dodatečně namontovat dětská zábrana.

5. Matrace

Dětská páteř je stále ve vývinu, proto při spánku potřebuje ideální oporu. Při výběru postele tedy věnujte pozornost kvalitě matrace. Většina dětských postelí se však prodává bez matrace a výběr kvalitní matrace tedy můžete provést samostatně. Výhodou je, že většina dětských postelí má rozměr klasické postele, a proto není koupě matrace velkým problémem.

Velmi zajímavé řešení nabízí také postele s výsuvným druhým lůžkem. Pokud máte často dětské návštěvy, které u vás přespí, určitě takové lůžko oceníte. Dále ho využijete při nemoci, kdy můžete spát vedle nemocného dítka.