5 nejčastějších otázek ohledně pokládky laminátových podlah
Ačkoliv je nabídka podlahových krytin velice pestrá, laminátové plovoucí podlahy se stále těší velké oblibě. Za přijatelnou cenu totiž nabízí pěkný vzhled, velké množství barevných odstínů i snadnou pokládku. Pokládku laminátové plovoucí podlahy si pochopitelně můžete nechat zhotovit od odborníků. Ale při troše šikovnosti ji zvládnete sami a ušetřené peníze můžete investovat do dalších vylepšení svého bydlení. Možná vám s pokládkou svépomocí pomohou odpovědi na pět nejčastěji kladených otázek na toto téma.
1. Mohu zvládnout pokládku laminátové plovoucí podlahy sám? Budu potřebovat nějaké speciální pomůcky?
Jak jsme naznačili již v úvodu – ano, pokládku plovoucí podlahy zvládnete zcela jistě sami. Stačí být trochu zručný a pečlivý. Pokládka plovoucí podlahy není náročná ani z hlediska vybavení. Postačí vám běžné nářadí a pomůcky: metr, kladívko a pilka nebo přímočará pila.
Vhodné je vybrat si plovoucí podlahu takovou, která se nelepí. Jednotlivé desky do sebe zapadnou nasucho a lze je tak případně rozložit a opravit. Jen si dávejte pozor, že je nutné mít co nejvíce rovný podklad! Jinak může podlaha vrzat a rozjíždět se.
2. Jaký je pracovní postup pokládky?
- Nechte podlahu minimálně 1 až 2 dny aklimatizovat v místnosti, do které je určena.
- Zkontrolujte stav podkladu, na nějž budete pokládat podlahu. Důležité je, aby byl zcela vodorovný. Pokud při kontrole pomocí latě zjistíte rozdíl ve výšce podlahy větší než 3 mm, je třeba přistoupit k vyrovnání podkladu pomocí nivelace.
- Na rovný a zcela suchý podklad položte parotěsnou zábranu. Její pásy by se měly vzájemně překrývat asi o 20 cm. U stěny by měla fólie vyčnívat asi 5 cm nad zem.
- Pokud chcete, můžete použít kročejovou izolaci.
- Započněte s pokládkou první řady podlahy tak, aby drážkou směrovala ke zdi.
Koncové díly podlahy seřízněte tak, aby měla podlaha dilatační spáru od každé stěny místnosti cca 10 mm (mezera se schová pod lištu). - U druhé řady použijte na počátku pouze odřezek lamely, díky tomu docílíte posunu mezi jednotlivými díly podlahy.
- Lamely se k sobě zpravidla připojují suchým způsobem tzv. click zámkem. Nasaďte je do příslušné pozice a s pomocí kladívka a dřevěného hranolku (jako ochrany před poničením podlahy kladivem) do sebe díly zaklesněte.
- Podlahovou plochu u stěn esteticky zakončete podlahovými lištami.
3. V jakém směru pokládat plovoucí podlahu?
Plovoucí laminátovou podlahu je ideální pokládat rovnoběžně se stěnami místnostmi. Možné však je i diagonální umístění lamel. Toto řešení je však složitější a je využíváno jen málokdy.
Nejčastěji se lamely umisťují kolmo na stěnu s okny
V případě pokládky rovnoběžně se stěnou místnosti máme ale také dvě možnosti. Kterou z nich vybrat závisí na vašem vkusu i na dispozici místnosti. Pokud chcete instalovat podlahu do úzké místnosti, kterou byste rádi opticky zvětšili, je vhodné umístit lamely delší stranou rovnoběžně s užší stěnou pokoje.
4. Musí být podlahy v jednotlivých místnostech odděleny?
Ano. Je vhodné, aby v podlaha v každé místnosti tvořila samostatný celek. Proto není vhodné pokračovat s pokládkou podlahy bez přerušení z jedné místnosti do jiné. K oddělení podlah v jednotlivých místnostech slouží přechodové profily. Díky nim můžete vytvořit v místech předělu místností (tedy v oblasti dveřního otvoru) mezeru mezi lamelami. Tato mezera by, stejně jako dilatační mezera u zdi, měla být minimálně 10 mm široká. Profil s lištou tuto mezeru překryje a zároveň nevytvoří vysoký práh, který by tvořil v bytě bariéru.
Tip: Netroufáte si na položení podlahy sami? Využijte služeb zkušených podlahářů z Hradce Králové
5. Jak na pokládku podlahy u nerovných zdí?
Problémem není ani pokládka plovoucí podlahy v netradičně tvarovaných místnostech. Lamely podlahy uřízněte tak, aby jejich tvar kopíroval zakřivení stěny pokoje. Ale ani zde nezapomeňte na dilatační mezeru. Na internetu najdete spoustu postupů, jak si toto řezání zjednodušit.