zdroj: shutterstock.com

Začíná sezóna dovolených, jak ochránit váš byt před zloději?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

S příchodem letních prázdnin se již každý těší, až vyrazí na dovolenou na chvíli zapomenout na všední starosti. Ale s odjezdem mimo domov nastávají starosti nové. Jak zabezpečit opuštěný byt proti zlodějům? Máme pro vás hned několik dobrých tipů.

Informujte o svém plánovaném odjezdu minimum lidí

Se svými plány se svěřte pouze nejbližším příbuzným či přátelům. Čím méně lidí bude o vaší nepřítomnosti vědět, tím lépe. Jednou z chyb, kterou si ani neuvědomíte, je obyčejný sousedský rozhovor před domem. Pokud budete před domem vyprávět sousedce o tom, jak se těšíte na dovolenou, velice riskujete. Může se stát, že vás náhodou uslyší zloděj, který si obhlíží dům. Sleduje chování jeho obyvatel, aby byl na svou „akci“ zdařile připraven a informace o vašem odjezdu ho inspiruje soustředit se na váš byt.

Zloději si tipují vybavení bytu na sociálních sítích a stejně tak dokáží poznat, kdy nejste doma.

Nebezpečné je také sdílení informací o vaší dovolené na sociálních sítích. Především se vyvarujte komentovat blížící se odjezd na dovolenou, pokud jsou vaše příspěvky veřejné. A zcela rizikové je současné sdílení vaší polohy u příspěvků.

Vyzkoušejte si jednoduchý test, zkuste během 5 minut najít o vaší osobě co nejvíce informací prostřednictvím internetového vyhledávače. Možná se budete divit, kolik informací o sobě naleznete na prvních stránkách ve vyhledávání.

Zachovejte zdání, že byt není prázdný

Při pozorování domu si zloději velmi snadno vytipují, který byt je dočasně opuštěný. Poznají to podle plné poštovní schránky, celodenně zatažených žaluzií nebo podle toho, že se žádný večer uvnitř nesvítí.

Snížit riziko vykradení bytu můžete jednoduchým ošálením zlodějů. Stačí se domluvit s příbuznými nebo sousedy, aby vám pravidelně vybírali obsah schránky. Výtečně pomůže také pravidelná docházka do bytu, během níž vám mohou například zalít květiny.

Pokud máte rodinu a důvěryhodné přátele daleko, zkuste pro zmatení nepřítele využít moderní techniku. Speciální zařízení dokáže během vaší nepřítomnosti vydávat světlo, které imituje puštěnou televizi. Naprogramovat také lze rozsvěcení a zhasínání světel v určitých intervalech. Byt tak působí jako obydlený. A pokud by ani to zloděje neodradilo, může ho náhlé rozsvícení během krádeže vyrušit a vylekat.

Jak se zabezpečit proti vniknutí zlodějů?

Svůj majetek můžete ochránit také ztížením přístupu do bytu, tak zvanou pasivní ochranou. Nejčastěji vnikají zloději do bytu vchodovými dveřmi. U rodinných domů a u bytů v nižších patrech je velmi časté též proniknutí oknem.

Abyste si mohli být jistí, že zloděj nepřekoná vstupní dveře, pořiďte si bezpečnostní dveře do domu. Celé dveřní křídlo je vyrobeno z odolné oceli. Tato skutečnost zcela znemožňuje odvrtání zámku i probourání díry do dveří. Proti vysazení z pantů jsou dveře chráněny speciálními trny a vypáčení či vylomení dveří předchází čepy, které při zamčení zajíždí do zárubně i do podlahy.

Okno může zloděj rozbít, ale daleko elegantnějším řešením je odvrtání kličky okna. Díky němu lze ovládat otevření okna i zvenčí. Proti rozbití okenní tabule se můžete bránit pořízením bezpečnostního skla nebo polepení okna bezpečnostní fólií.

Proti odvrtání okna je možné zakoupit speciální kliky na okna, které lze buď uzamknout, nebo které svým mechanismem dovolí manipulovat oknem jen z interiérové strany.

Elektronické zabezpečení

Zvýšit bezpečnost svého obydlí můžete i aktivní formou – využitím elektronického zabezpečení. Viditelné umístění kamer nebo externí sirény poplašného zařízení dokáže většinu zlodějů zcela odradit.

Pokud se i přesto odváží vkrást se dovnitř, můžete s pomocí napojení kamer nebo pohybových čidel na centrální jednotku zloděje velmi rychle odhalit a zavolat policii.

Vyplatí se zabezpečení rodinného domu? zdroj: adlo.cz
Vyplatí se zabezpečení rodinného domu? zdroj: adlo.cz