zdroj: shutterstock.com

Jaké chyby nejčastěji děláme při úklidu?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Dokonale uklizený byt je přáním každého z nás. Ale úklid samotný rozhodně nepatří k vysněným volnočasovým aktivitám. Obzvlášť, když se tato práce jeví jako marná. Krátce po důkladném úklidu se znovu napráší, vyleštěná zrcadla se zacákají, pod stolem se po jídle objeví drobečky a můžete začít nanovo. Poradíme vám, jak při úklidu postupovat co nejefektivněji a jakých chyb se vyvarovat. Při správném postupu se doba úklidu příjemně zkrátí.

Buďte systematičtí

Určitě znáte ono zběsilé pobíhání po bytě, kdy jdete umýt umyvadlo, cestou narazíte na neuklizené prádlo. Špinavé prádlo dáte do koše, rovnou vytřídíte várku na praní, cestou k pračce si všimnete rozházených hraček, vrhnete se na úklid hraček a na původní cíl cesty – umytí umyvadla – si vzpomenete až za hodinu.

Toto je základní chyba řady hospodyněk. Chtějí uklidit vše okamžitě, jak uzří nějaký nedostatek. A výsledkem je chaotické pobíhání po bytě. Mnohem efektivnější je postupné uklízení jednotlivých místností. Před úklidem si připravte všechny potřebnosti, abyste nemuseli odbíhat a zbytečně se rozptylovat. Do prostoru, který budete uklízet si přineste vysavač, hadr i kýbl s vodou a mopem a čistící prostředky. Postupujte v rámci místnosti například po směru hodinových ručiček, abyste si byli jisti, že nic nevynecháte.

Práci usnadní také rozčlenění bytu na několik zón. Každá zóna vyžaduje jiný přístup k úklidu i jiné přípravky a pomůcky. Společnou zónu s podobnými nároky na úklid tvoří obývák, ložnice a dětské pokoje. Další zónou je koupelna a WC, kde je kvůli zvýšené vlhkosti třeba odstraňovat vodní kámen a jiné usazeniny. Samostatnou zónou je také kuchyně, která se vyznačuje mastnými nečistotami, které rovněž vyžadují specifický přístup k jejich čištění.

Pozor na víření prachu

Máte pocit, že se na vyčištění povrch napráší jen několik hodin či dokonce minut po úklidu? Nejspíš nepředcházíte víření prachu. Při špatném postupu prach při úklidu pouze zvíříte a ten po chvíli usedá zpátky na očištěnou plochu.

Víření prachu předejdete několika úkony. Předně omezte průvan. Při úklidu v jedné místnosti zavřete okna, ale také dveře. Tím zabráníte nejen vzniku průvanu, ale také omezíte přesun prachu do jiných místností v bytě.

Při otírání prachu volte mokrou metodu všude, kde je to možné. Setření prachu vlhkým hadrem zabrání víření prachu. Ideálním pomocníkem při utírání prachu jsou také antistatické utěrky, na něž se prach „přilepí“.

Chcete prach skutečně odstranit nebo jen rozvířit? zdroj: shutterstock.com
Chcete prach skutečně odstranit nebo jen rozvířit? zdroj: shutterstock.com

Oblíbené utěrky z mikrovlákna pořiďte alespoň dvě nebo tři. Ideálně každou jiné barvy. Jednou utěrkou uklízejte koupelnu, další použijete v pokojích a třetí například v kuchyni. Zamezíte tak přesunu bakterií po celém bytě.

Stejné chyby se vyvarujeme i při úklidu podlahy. Zametání a luxování je vhodné na větší nečistoty, ale opět se při něm nevyhnete víření prachu. Vytírání podlahy je proto přijatelnější. Ovšem pozor na přílišnou vlhkost. Vždy dbejte, abyste dobře vyždímali mop či hadr na mop. Nedostatečně vyždímaný hadr zanechá mokré stopy, které mohou nevzhledně zaschnout. Ale přílišné namočení taktéž škodí některým typům podlah, především dřevěné podlaze nebo plovoucí laminátové.

Volba čistících prostředků

Reklamy v televizi na vás křičí slogany o tom, jak který čistící prostředek usnadní úklid. Toto tvrzení je třeba brát s rezervou. Při odmašťování si opravdu bez chemie neporadíte. Ale někdy je přemíra čistících prostředků na škodu.

Také je třeba vědět, který povrch lze ošetřit jakým čistícím prostředkem. Každý povrch má jiné potřeby a nevhodným chemickým prostředkem ho můžete poškodit. Při odstraňování vodního kamene dokonce nemusíte používat pouze agresivní chemii. Výtečně poslouží například ocet nebo kyselina citronová.

Úklid od profesionálů

Ani s našimi tipy se vám nezdá úklid jednodušší? Potom je zde ještě jedna možnost – objednat si profesionály. Pracovně vytížení lidé často volí pravidelný úklid jednou za týden či jednou za dva týdny. Využívají výhodnější ceny za pravidelný úklid i fakt, že již osobu, která jim byt uklízí, znají a mohou jí důvěřovat. Ušetřený čas a energii potom mohou věnovat rodině nebo svým zájmům.

Výhodou je, že při pravidelném úklidu můžete s klidným svědomím předat klíče od vašeho bytu své osobní dámě na úklid. Tím pádem si může úklid naplánovat na dobu, kdy nebudete doma. Vrátíte se až do uklizeného bytu a můžete mít i vypráno a vyžehleno. To jsou služby, na které si rychle zvyknete a už nebudete chtít jinak.

U úklidové firmy ale můžete objednat i jednorázový úklid, například před Vánoci, na jaře, po malování nebo před důležitou návštěvou. Může to být i pěkný dárek pro vaši zaneprázdněnou manželku či přítelkyni.

V Praze a Brně působí například společnost Lidská síla, která zaměstnává pouze prověřené dámy. Ty jsou speciálně vyškoleny, vědí proto, jak správně pečovat o jaký typ povrchu. Nemusíte se tudíž obávat, že by při úklidu došlo k nějaké škodě. Nicméně proti škodám jsou samozřejmě pojištěny. Dámy na úklid navíc používají přímo vaše úklidové náčiní a čistící prostředky. Máte tak jistotu, že bude vše uklizeno tak, jak jste zvyklí a nepřekvapí vás například nepříjemná vůně některého prostředku.